Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Jadwiga, urodziła się na Węgrzech w dniu 18 lutego 1374 roku, jako córka Ludwika Węgierskiego, Andegawena i Elżbiety księżniczki bośniackiej. Królewnie zapewniono staranne wykształcenie i wychowanie. Początkowo tron polski nie był jej przeznaczony w planach dynastycznych. Jak kazał ówczesny zwyczaj w poważnym wieku czterech lat została obiecana, jako narzeczona nieletniemu ośmioletniemu Wilhelmowi Habsburgowi, synowi Leopolda, księcia Austrii. W międzyczasie zmarł jej ojciec, a matka słysząc żądanie dostojników polskich postanowiła zmienić obietnicę i przeznaczyła ją na tron polski.

Do Kraju leżącego nad Wisłą Jadwiga przybyła latem w wieku dziesięciu lat w roku 1384, przekraczając granicę na Przełęczy Dukielskiej nieopodal Biecza. Jan Długosz tak odnotował jej przyjazd:

„… zaprawdę nadzwyczajnym widowiskiem był ów wjazd niedorosłego dziewczęcia, samego bez matki, otoczonego tylko wspaniałym dworem, wiedzionego przez sędziwe duchowieństwo, urzędników poważnych…Kraj w Jadwidze, w” młodym królu” swym w dziewicy zachwycającej pięknością, której sam wiek dodawał uroku widzieli zbawcę i zesłańca bożego.”.

Jadwiga często wracała do Biecza pierwszego miasteczka leżącego na Jej szlaku do Krakowa. To właśnie tutaj na wyniosłym wzgórzu stoi wymurowany budynek dawnego szpitala do dzisiaj nazywany szpitalem, fundacji Św. Jadwigi królowej z roku 1395. Wzgórze, na którym zlokalizowany jest szpitala szczególne znaczenie historyczne, gdyż badania archeologiczne wykazały, że już w X-XI wieku istniała tu na wzgórzu osada. W tym miejscu stał też zamek, dwór królewski, który w roku 1395 już nie istniał. Prace konserwatorsko – badawcze prowadzone w roku 1982 wykazały, że zachowany do chwili obecnej budynek szpitala, został wzniesiony po uzyskaniu zezwolenia przez Królową, na części fundamentów nieistniejącego w tym czasie zamku. Świadczą o tym odkryte części fundamentów starszych od szpitala i odkopany bruk we wschodniej części budynku na głębokości 80 cm, stanowiący pozostałość po pierwotnym obiekcie. Budynek szpitala Św. Ducha w Bieczu wzniesiony jest z gotyckiej cegły, a zewnętrzne mury zdobione są zendrówką we wzory geometryczne, charakterystyczne dla budownictwa tego okresu. Na zewnątrz zachowały się dwa portale od strony wschodniej prawdopodobnie z czasów budowy i od strony zachodniej z wmurowanym orłem jagiellońskim z datą 1487 r., który został wzniesiony później i prawdopodobnie pochodzi z trzeciego zamku starościńskiego. Wewnątrz budynku zachował się układ pomieszczeń z drewnianymi przepierzeniami o konstrukcji sumikowej, które niestety usunięto bezpowrotnie w końcu XX wieku. Zachowały się zaś pierwotne drewniane stropy i belki stropowe oraz ślad po dużym „szafiastym kominie”. Wewnątrz pod grubą warstwą tynków zachowały się tynki ze śladami polichromii, które uległy niestety całkowitemu zniszczeniu w latach 90-tych XX wieku. Szpital stanowi jeden z trzech budynków wolnostojących w Polsce, a mianowicie w Sandomierzu, Wiślicy i ten w Bieczu. Obecnie utworzono fundację na rzecz Szpitala dla Ubogich im. Św. Jadwigi Królowej, co rokuje nadzieje, na uratowanie tego zabytku, jedynego zachowanego szpitala z fundowanych przez św. Jadwigę Królową w Polsce. Obok budynku szpitala stał kiedyś kościół pod wezwaniem Św. Ducha, który był wzniesiony razem z budynkiem szpitalnym. Kościół przetrwał do połowy XIX wieku, a miejsce gdzie stał dawny zamek, szpital i kościół jest otoczone resztkami murów obronnych.

16 października 1384 r. Jadwiga została koronowana Królem Polski. We wszystkich podejmowanych przez młodą Królową działaniach wysuwa się na czoło Jej osobowość:

„Okazywała rozsądek i dojrzałość mimo młodego wieku, cokolwiek mówiła albo czyniła, wydawało jakby sędziwego wieku powagę.”

Niedługo potem pojawił się w Krakowie 15 letni Wilhelm Habsburg, ale nie był mile widzianym gościem na dworze. Panowie polscy chcieli wydać młodą Królową za Władysława Jagiełłę, który kilka dni wcześniej przyjął chrześcijaństwo. Ten argument przeważył i przekonał Jadwigę do małżeństwa z o wiele starszym i pod wieloma względami zupełnie obcym poganinem. Podróżując do Wielkopolski zarysowała się różnica pomiędzy małżonkami dotycząca postępowania w stosunku do ubogiej ludności, a historia zapisała pamiętne jej wyrazy;

Gdy wieśniacy skarżyli się o zabranie im podwody w podróży królewskiej, a król pocieszał, ze się to im wynagrodzi, Jadwiga wyrzekła wówczas znane słowa: „ krzywdy się wynagrodzi, ale któż łzy im powróci”

W roku 1387 Jagiełło udał się na Litwę w celu udziału w chrystianizacji Litwy, Królowa zaś stanęła na czele wyprawy na Ruś Czerwoną, osiągając cel i ziemie powróciły do Polski. W latach dziewięćdziesiątych Królowa stawała się coraz bardziej popularna, rozumiała tajniki polityki, ujawniając przenikliwość, zwłaszcza w sprawach krzyżackich i litewsko-ruskich. Stała się orędowniczką pokoju zakonu z Polską

Nakładem Jadwigi wybudowano kościół Najświętszej Marii Panny, hojnie wyposażyła Kościół Mariacki w Krakowie, założyła Zakon Benedyktynów, była dobroczyńcą innych klasztorów. Na Wawelu w Katedrze ufundowała ołtarz Wniebowzięcia.

Jadwiga miłowała książki. Według Jana Długosza miała ogromną bibliotekę, dbała o Akademie Krakowską i za zgodą Papieża otworzyła wydział teologiczny. Popierała ludzi zdolnych i wielkiego umysłu: Jana Gersona wielkiego kanclerza, biskupów: Jana Radlica i Piotra Wysza, Mateusza z Krakowa, Stanisława ze Skalbmierza, Bartłomieja z Jasła, Pawła z Włodkowic, Jakuba z Paradyża i innych uczonych, którzy rozsławili Akademię Krakowską w świecie i przyczynili się do rozwoju nauki polskiej. Królowa Jadwiga otaczała opieką szpitale i ubogą ludność. Jako bardzo młoda osoba lubiła piękne stroje, klejnoty, zabawy i wielkie uczty.

22 czerwca 1399 Królowa powiła córeczkę Elżbietę Bonifację, która w niecały miesiąc później zmarła, a Jadwiga Królowa Polski zmarła 17 lipca tego samego roku. Cały kraj objęła żałoba, Jadwigę pochowano w Katedrze na Wawelu z berłem drewnianym, pozłacanym i koroną, a przy boku ułożono córkę. Królowa miała tylko 25 lat. Po śmierci Królowej zaczął szerzyć się jej kult, spisywano cuda, jakie miały miejsce przy Jej grobie. W roku 1986 ogłoszono Ją błogosławioną, zaś w 1997 r podczas wizyty Papieża Jan Pawła II na Błoniach krakowskich podczas mszy Papież ogłosił Ją Świętą.

W polskiej tradycji historycznej Jadwiga zajmuje ważne miejsce, jako jedyna kobieta Król na tronie polskim i jako władczyni, która zasłużyła się dla całego kraju.

Dziś 15 Października obchodzimy imieniny Jadwigi. Właśnie, dlatego wróciłam do XIV wieku przypominając historię oraz naszą najsławniejszą Królową Polski – Jadwigę, osobę niezwykłą, mądrą, wykształconą i piękną. Jej grób na Wawelu wykonany z pięknego alabastru jest miejscem pielgrzymek ludzi z całego świata i ja tam też przychodzę zawsze ze świeżymi kwiatami, bądź, co bądź Królowa Jadwiga jest też moją patronką i cieszę się, że właśnie mnie dano na chrzcie Jej imię. Naszej wielkiej, mądrej i wykształconej, choć tak krótko żyjącej jedynej kobiecie na tronie Polski.

Życzę wspaniałego weekendu!

Wasza Jadwiga

komentarzy 66 do wpisu “Królowa Jadwiga, w dzień imienin Jej Wysokości”

 1. Jadwiga

  Margo,
  dziękuję Motylku, bardzo dziękuję, pozdrawiam i udanego tygodnia życzę
  j

 2. pharlap

  W Wikipedii znalazłem zdanie: „Jan Długosz utrzymuje, że zrozpaczona młodziutka królowa, próbowała wówczas wyrąbać toporem bramę wawelską, by uciec z miłością swojego życia na Śląsk.” Ta „miłość jej życia” to Wilhelm Habsburski. Jadwiga miała wtedy 11 lat – wczesna ta miłość. Ślub z Jagiełłą wzięla rok później czyli w wieku 12 lat. Jagiełło jest przedstawiany jako nieomal starzec. Fakt, był dwa razy starszy od Jadwigi, ale to znaczy, że podczas slubu miał 24 lata – nie taki starzec.

 3. Jadwiga

  pharlap,
  tylko ten Wilhelm Habsburski niestety nie podobał się polskim możnowałdzcom i stąd był kłopot a Jadwiga juz Królem Polski była wowczas, Jagiełło był starszym panem w oczach Jadwigi, i kto by pomyślał, że dzisiaj 600 później to pan w jego wieku młodzieńcem jest nazywany, o tempora o mores!
  j

 4. zośka

  no z zadyszka lecę z zyczeniami, a reszta na emalii. Sto lat, sto lat!

 5. Jadwiga

  Zośko,
  dziękuję Kobieto, nie spiesz się abyś się nie przewróciła, uważaj na siebie,
  pozdrawiam i zdrówka życzę
  j

 6. andrzej

  Królowo także Andrzejów- buziaki! Pozdrawiam.

 7. Jadwiga

  Andrzej,
  Dziękuję Andrzeju serdecznie, pozdrawiam
  j

 8. Mirek

  Jadziu,
  jako emeryt nie mogę wyrobić się w terminie z rzeczami z którymi kiedyś nadążałem nie będąc w gronie emerytów, a wiec przesyłam ci spóźnione życzenia imieninowe, zeby muza pisarzy i poetów była dalej dla Ciebie łaskawa, żeby nie brakło Ci weny i tematów do pisania dla pożytku grona Twoich czytelników
  Mirek

 9. jadwiga

  Mirku,
  za piękne życzenia wielkie dzięki,czy Wiesz, że mija właśnie 48 lat od naszej matury? serdeczności panie Przewodniczący klasy składam na Twoje ręce dla naszej klasy z klasą!
  pozdrawiam
  j

 10. Ania i Jarek

  Jadziu kochana, wszystkiego najlepszego!!!!!spóźnione ale baaaardzo od serca!!!!!!

 11. Teresa

  Witaj Jadziu! Ja tylko na chwilkę. Dziekuję Ci bardzo za życzenia imieninowe. Jadziu pewnie i Twoje Imieniny były, zyczę Ci więc wszystkiego dobrego. Pozdrawiam.
  Ps. Przez te moje problemy zdrowotne, to tak nie pomyślałam. Biegam od lekarza do lekarza /neurolog, laryngolog, rodzinny i do tego jeszcze rehabilitacja, którą wczoraj zakończyłam.

 12. jadwiga

  Tereso,
  najważniejsze abyś wyzdrowiała
  pozdrawiam
  j

 13. Jadwiga

  Ania i Jarek,
  dziękuję za pamięć, serdecznie,
  j

 14. iga

  Droga Kochana Solenizantko,
  Dziękuję najserdeczniej za wszystkie niezwykłe i wspaniałe zdjęcia/filmy/ i za piekne i przydatne komentarze/przepisy/wspomnienia, jakimi obdarowujesz wiernych fanów swojego”OKA”- czytam/ogladam/wykorzystuję je niezmiennie z radością i zaciekawieniem… Więc żyj nam tyle ile sobie życzysz… w szczęściu, zdrowiu,w cieple i miłości Bliskich oraz przyjaźni Beneficjentów talentu JADWIGI
  Niech spełniaja się Twoje marzenia!
  IGA K-R

 15. jadwiga

  IGO K-R,
  Kochana i Droga memu srecu Jadwigo,
  Dziękując za tak piękne zytczenia imieninowe, pozwól, ze złożę Ci najserdeczniejsze i piękne życzenia z okazji imienin Jadwigi,
  niech Twoja pasja zawodowa trwa, życzę wielu udanych konferencji, a także wszystkiego najlepszego w zyciu rodzinnym, niech spełniają się wszystkie marzenia a Bliscy niech stanowią podporę i daja ukojenie, serdeczności przesyłam
  j

 16. Matee

  Your aswenr was just what I needed. It’s made my day!

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.