Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Jadwiga, urodziła się na Węgrzech w dniu 18 lutego 1374 roku, jako córka Ludwika Węgierskiego, Andegawena i Elżbiety księżniczki bośniackiej. Królewnie zapewniono staranne wykształcenie i wychowanie. Początkowo tron polski nie był jej przeznaczony w planach dynastycznych. Jak kazał ówczesny zwyczaj w poważnym wieku czterech lat została obiecana, jako narzeczona nieletniemu ośmioletniemu Wilhelmowi Habsburgowi, synowi Leopolda, księcia Austrii. W międzyczasie zmarł jej ojciec, a matka słysząc żądanie dostojników polskich postanowiła zmienić obietnicę i przeznaczyła ją na tron polski.

Do Kraju leżącego nad Wisłą Jadwiga przybyła latem w wieku dziesięciu lat w roku 1384, przekraczając granicę na Przełęczy Dukielskiej nieopodal Biecza. Jan Długosz tak odnotował jej przyjazd:

„… zaprawdę nadzwyczajnym widowiskiem był ów wjazd niedorosłego dziewczęcia, samego bez matki, otoczonego tylko wspaniałym dworem, wiedzionego przez sędziwe duchowieństwo, urzędników poważnych…Kraj w Jadwidze, w” młodym królu” swym w dziewicy zachwycającej pięknością, której sam wiek dodawał uroku widzieli zbawcę i zesłańca bożego.”.

Jadwiga często wracała do Biecza pierwszego miasteczka leżącego na Jej szlaku do Krakowa. To właśnie tutaj na wyniosłym wzgórzu stoi wymurowany budynek dawnego szpitala do dzisiaj nazywany szpitalem, fundacji Św. Jadwigi królowej z roku 1395. Wzgórze, na którym zlokalizowany jest szpitala szczególne znaczenie historyczne, gdyż badania archeologiczne wykazały, że już w X-XI wieku istniała tu na wzgórzu osada. W tym miejscu stał też zamek, dwór królewski, który w roku 1395 już nie istniał. Prace konserwatorsko – badawcze prowadzone w roku 1982 wykazały, że zachowany do chwili obecnej budynek szpitala, został wzniesiony po uzyskaniu zezwolenia przez Królową, na części fundamentów nieistniejącego w tym czasie zamku. Świadczą o tym odkryte części fundamentów starszych od szpitala i odkopany bruk we wschodniej części budynku na głębokości 80 cm, stanowiący pozostałość po pierwotnym obiekcie. Budynek szpitala Św. Ducha w Bieczu wzniesiony jest z gotyckiej cegły, a zewnętrzne mury zdobione są zendrówką we wzory geometryczne, charakterystyczne dla budownictwa tego okresu. Na zewnątrz zachowały się dwa portale od strony wschodniej prawdopodobnie z czasów budowy i od strony zachodniej z wmurowanym orłem jagiellońskim z datą 1487 r., który został wzniesiony później i prawdopodobnie pochodzi z trzeciego zamku starościńskiego. Wewnątrz budynku zachował się układ pomieszczeń z drewnianymi przepierzeniami o konstrukcji sumikowej, które niestety usunięto bezpowrotnie w końcu XX wieku. Zachowały się zaś pierwotne drewniane stropy i belki stropowe oraz ślad po dużym „szafiastym kominie”. Wewnątrz pod grubą warstwą tynków zachowały się tynki ze śladami polichromii, które uległy niestety całkowitemu zniszczeniu w latach 90-tych XX wieku. Szpital stanowi jeden z trzech budynków wolnostojących w Polsce, a mianowicie w Sandomierzu, Wiślicy i ten w Bieczu. Obecnie utworzono fundację na rzecz Szpitala dla Ubogich im. Św. Jadwigi Królowej, co rokuje nadzieje, na uratowanie tego zabytku, jedynego zachowanego szpitala z fundowanych przez św. Jadwigę Królową w Polsce. Obok budynku szpitala stał kiedyś kościół pod wezwaniem Św. Ducha, który był wzniesiony razem z budynkiem szpitalnym. Kościół przetrwał do połowy XIX wieku, a miejsce gdzie stał dawny zamek, szpital i kościół jest otoczone resztkami murów obronnych.

16 października 1384 r. Jadwiga została koronowana Królem Polski. We wszystkich podejmowanych przez młodą Królową działaniach wysuwa się na czoło Jej osobowość:

„Okazywała rozsądek i dojrzałość mimo młodego wieku, cokolwiek mówiła albo czyniła, wydawało jakby sędziwego wieku powagę.”

Niedługo potem pojawił się w Krakowie 15 letni Wilhelm Habsburg, ale nie był mile widzianym gościem na dworze. Panowie polscy chcieli wydać młodą Królową za Władysława Jagiełłę, który kilka dni wcześniej przyjął chrześcijaństwo. Ten argument przeważył i przekonał Jadwigę do małżeństwa z o wiele starszym i pod wieloma względami zupełnie obcym poganinem. Podróżując do Wielkopolski zarysowała się różnica pomiędzy małżonkami dotycząca postępowania w stosunku do ubogiej ludności, a historia zapisała pamiętne jej wyrazy;

Gdy wieśniacy skarżyli się o zabranie im podwody w podróży królewskiej, a król pocieszał, ze się to im wynagrodzi, Jadwiga wyrzekła wówczas znane słowa: „ krzywdy się wynagrodzi, ale któż łzy im powróci”

W roku 1387 Jagiełło udał się na Litwę w celu udziału w chrystianizacji Litwy, Królowa zaś stanęła na czele wyprawy na Ruś Czerwoną, osiągając cel i ziemie powróciły do Polski. W latach dziewięćdziesiątych Królowa stawała się coraz bardziej popularna, rozumiała tajniki polityki, ujawniając przenikliwość, zwłaszcza w sprawach krzyżackich i litewsko-ruskich. Stała się orędowniczką pokoju zakonu z Polską

Nakładem Jadwigi wybudowano kościół Najświętszej Marii Panny, hojnie wyposażyła Kościół Mariacki w Krakowie, założyła Zakon Benedyktynów, była dobroczyńcą innych klasztorów. Na Wawelu w Katedrze ufundowała ołtarz Wniebowzięcia.

Jadwiga miłowała książki. Według Jana Długosza miała ogromną bibliotekę, dbała o Akademie Krakowską i za zgodą Papieża otworzyła wydział teologiczny. Popierała ludzi zdolnych i wielkiego umysłu: Jana Gersona wielkiego kanclerza, biskupów: Jana Radlica i Piotra Wysza, Mateusza z Krakowa, Stanisława ze Skalbmierza, Bartłomieja z Jasła, Pawła z Włodkowic, Jakuba z Paradyża i innych uczonych, którzy rozsławili Akademię Krakowską w świecie i przyczynili się do rozwoju nauki polskiej. Królowa Jadwiga otaczała opieką szpitale i ubogą ludność. Jako bardzo młoda osoba lubiła piękne stroje, klejnoty, zabawy i wielkie uczty.

22 czerwca 1399 Królowa powiła córeczkę Elżbietę Bonifację, która w niecały miesiąc później zmarła, a Jadwiga Królowa Polski zmarła 17 lipca tego samego roku. Cały kraj objęła żałoba, Jadwigę pochowano w Katedrze na Wawelu z berłem drewnianym, pozłacanym i koroną, a przy boku ułożono córkę. Królowa miała tylko 25 lat. Po śmierci Królowej zaczął szerzyć się jej kult, spisywano cuda, jakie miały miejsce przy Jej grobie. W roku 1986 ogłoszono Ją błogosławioną, zaś w 1997 r podczas wizyty Papieża Jan Pawła II na Błoniach krakowskich podczas mszy Papież ogłosił Ją Świętą.

W polskiej tradycji historycznej Jadwiga zajmuje ważne miejsce, jako jedyna kobieta Król na tronie polskim i jako władczyni, która zasłużyła się dla całego kraju.

Dziś 15 Października obchodzimy imieniny Jadwigi. Właśnie, dlatego wróciłam do XIV wieku przypominając historię oraz naszą najsławniejszą Królową Polski – Jadwigę, osobę niezwykłą, mądrą, wykształconą i piękną. Jej grób na Wawelu wykonany z pięknego alabastru jest miejscem pielgrzymek ludzi z całego świata i ja tam też przychodzę zawsze ze świeżymi kwiatami, bądź, co bądź Królowa Jadwiga jest też moją patronką i cieszę się, że właśnie mnie dano na chrzcie Jej imię. Naszej wielkiej, mądrej i wykształconej, choć tak krótko żyjącej jedynej kobiecie na tronie Polski.

Życzę wspaniałego weekendu!

Wasza Jadwiga

komentarzy 66 do wpisu “Królowa Jadwiga, w dzień imienin Jej Wysokości”

 1. Hurghada35

  Mądra to była królowa;)

 2. Jadwiga

  Hurghado,
  ta nasza Królowa była i mądra i piękna,
  j

 3. Helena

  Będę pierwsza, która złoży najlepsze życzenia imieninowe Tobie? Jeśli dzisiaj obchodzisz, to wszystkiego naj! Moc energii, cierpliwości do świata, zdrowia i pomysłów do opisania. Serdeczności, nawet jeśli jesteś „inną” Jadwigą:)))

 4. ewa

  Jadziu, Przesyłam Ci najlepsze życzenia imieninowe, zdrowia, radości i tak jak dotąd, wielu pasji i nieustającego entuzjazmu. Wszystkiego dobrego!!

 5. Beata

  Ja rowniez zalaczam moc serdecznosci, jezeli dzisiaj swietujesz. Zdrowia i szczescia, reszta sama przyjdzie!

 6. notaria

  Wszystkiego najlepszego z okazji imienin. Niech królewska patronka zawsze wspiera Twoje myśli i rozjaśnia serce – tu ma być kwiatek, ale nie wiem, jak wstawić.

 7. Jadwiga

  Heleno,
  jestem tą Jadwigą, bo ona ma raz w roku imieniny, a dzisiaj Jadwigi Teresy, dziękuję i pozdrawiam
  j

 8. Jadwiga

  Ewo,
  serdeczności płynące z serca bardzo dziekuję za miłe sercu życzenia
  j

 9. M

  Życzę łask Bożych, zdrowia, radości i wielu słonecznych dni!

 10. Jadwiga

  Beato,
  dziekuję serdecznie, miało być świętowanie jest trudne opiekowanie się Ojcem, ale cóż nie mozna mieć wszystkiego, wiele bym oddała za Jego zdrowie, cóż dopiero dzień imienin!
  po zdrówko
  j

 11. Jadwiga

  notario,
  Twoje życzenia wystarczą mi za najpiękniejsze kwiaty, serce i pozytywne myślenie tak wiele w zyciu znaczą,
  dziękuję
  j

 12. Jadwiga

  M,
  dziekuję bardzo serdecznie, to bardzo ważne życzenia, i tak bardzo potrzebne,
  j

 13. Ciotka Pleciuga

  Choć nasza Jadzia problemów ma całkiem pokaźny (jednak) stos
  krzyczę na całe gardło dziś, choć słaby coś mam dzisiaj głos:
  – Świeć nam Jadwigo jak królowa co polski wszak zajęła tron.
  I Tobie też należy się dzwonu Zygmunta wielki ton 🙂

 14. Jadwiga

  Ciotko Pleciugo,
  aleś Kobieto trafiła,kocham bicie dzwonó, dziekuje serdecznie
  j

 15. Elliza

  najserdeczniejsze zyczenia wszystkiego najlepszego w tak milym dniu. niech sie spelni kilka malych marzen i zyczen troszke wiekszych.
  calusy zasylam z mezusiem i malenstwem
  udanego swietowania

 16. jula236

  😆 😉

  Piękne Twe Imię, którego patronką jest nasza królowa Jadwiga , chciałam coś na temat znaczenia samego imienia dorzucić 😉

  Jadwiga
  Rodowód tego imienia jest germański. Jego źródło znaczy tyle, co walka, a więc Jadwiga to osoba walki. Osoba z tym imiena wiele zalet. Jest dobra dla rodziny, znajomych i bliskich. Szanuje harmonię społeczną, jest lojalna wobec przełożonych, lubi kierować swe siły na działalność filantropijną. Jeżeli przedsięwzięcia altruistyczne wiodą się, jest bardzo szczęśliwa, że może służyć drugim. Wiele czasu poświęca na doskonalenie swojej osobowości, kultury bycia i podnoszenie ogólnego wykształcenia. Ceni piękną mowę, występuje często jako wspaniała oratorka lub lektorka. Z gruntu szlachetna osoba, umiejąca się znaleźć się w każdej sytuacji.

  Jeszcze taki opis ❗ 😛

  Opis imienia: JADWIGA Twoja charakterystyka z przymrużeniem oka 😉

  Imieniny obchodzi: 07.17, 10.15, 10.16,

  Osobowość: Ta, co lata wysoko
  Charakter: 96%
  Promieniowanie: 95%
  Rezonans: 88 000 drgań/sek.
  Kolor: Zielony
  Główne cechy: Wola – Pobudliwość – Zdolność reakcji
  Totem roślinny: Tytoń
  Totem zwierzęcy: Gołąb pocztowy
  Znak: Waga

  TYP: Na ogół należą do typu cholerycznego, o szyb­kich reakcjach. Są ruchliwe, nie mogą usiedzieć w miej­scu. Wydaje im się, że mają coś do przekazania światu. Stąd podobieństwo do gołębia pocztowego.

  PSYCHIKA: Nie są łatwe w pożyciu! Przechodzą szybko od szalonego podniecenia do głębokiej depre­sji. Bez przerwy trzeba się nimi zajmować, inaczej to one się wami zajmą… a to dużo gorsze! Właściwie są introwertyczkami, zapatrzonymi w swój wewnętrzny światek. Sprawiają wrażenie osób bardzo pewnych siebie, ale często są to pozory.

  WOLA: Często przeradza się u nich w upór.

  POBUDLIWOŚĆ: Silna, nieraz nawet zbyt silna. Trzeba dużego wysiłku, by je uspokoić, gdy się zdenerwują.

  ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Reagują przesadnie, pod wpływem nagłych impulsów.

  AKTYWNOŚĆ: Może być „oszałamiająca”, ale może też być blefem, służącym do zamaskowania pragnienia ucieczki. Rodzice powinni kontrolować sposób spędzania czasu tych dziewcząt, ale tak, by nie odniosły one wrażenia, że się je szpieguje.

  INTUICJA: Obdarzone są zadziwiającą intuicją i zna­czną siłą uwodzicielską, niepokojącą ruchliwością, nieuchwytne jak dym tytoniowy… Bywają nieco prze­sądne.

  INTELIGENCJA: Mają umysł syntetyczny, wszyst­ko nim ogarniają, wszystko rozumieją, ale często potykają się o jakiś drobiazg, którego nie lubią i który odrzucają. Mają średnio dobrą pamięć, ale są zachłannie ciekawe. Od młodości należy wpajać im dyscyplinę.

  UCZUCIOWOŚĆ: Bardzo nierówna. Jednego dnia wielka miłość, drugiego ogromna rozpacz. Chętnie grają na uczuciach, aby manipulować otoczeniem. Lubią otaczać się przyjaciółmi, ale często ich zmienia­ją. Porażki doprowadzają je do rozpaczy, ale wkrótce się z niej otrząsają.

  MORALNOŚĆ: Posiadają zmysł moralny, ale nieraz głoszone zasady nie znajdują potwierdzenia w działa­niu. Pewien oportunizm moralny doprowadza je cza­sem do burzliwych przygód, ku zmartwieniu rodziców i mężów!

  ZDROWIE: Na ogół dobre, ale często przez własną nieostrożność ulegają wypadkom. Uważać przy pro­wadzeniu samochodu! Częste złamania nóg. Dbać o nerki.

  ZMYSŁOWOŚĆ: Również w tej dziedzinie nagłe decyzje, uniesienia, nieraz tłumione. Często występuje zbyt wielka rozbieżność między ich życiem na pełnych obrotach a inercją otaczających osób.

  DYNAMIZM: Odpowiadają im zawody wymagające ruchliwości i żywotności: mogą być stewardesami dziennikarkami, przedstawicielkami handlowymi.

  TOWARZYSKOŚĆ: Marzą o domu pełnym przyjaciół, pod warunkiem zmieniania, co pół roku domu i co tydzień przyjaciół!

  PODSUMOWANIE: Te „gołębie pocztowe” wiodą ożywioną egzystencję i nieraz burzliwe życie rodzinne, ale trudno się nudzić w ich towarzystwie, gdyż są pełne wdzięku…

  I oczywiście wierszyk imieninowy !…

  Pani wawelska św.Jadwiga, ponieważ kilkakrotnie otwierano Jej grobowiec , głównie w celach badawczych, to stwierdzono ,że żyła trochę dłużej ok. 30lat i była wysoka kobieta mierzyła sądząc po zachowanych kościach ok. 178 -180 cm. Jak na owe czasy XIV wiek ❗ i teraz też była b. wysoką kobietą . No cóż, miała podobno podobno wysoko umieszczoną i wąską miednicę, stąd ten problem przy porodzie . 🙁
  Nie było jeszcze cesarki niestety.

  A skoro sama sobie wywołałaś Twoją patronkę, to ;
  chciałam przekazać Tobie szczere życzenia z okazji Twoich Imienin droga Jadwigo.

  Z bukietem róż nie mogę przyjść
  by złożyć Ci życzenia
  Lecz w słowach mych jest taka myśl
  niech się spełnią Twe marzenia
  Dużo sukcesów oraz radości
  Dużo uśmiechów i spełnienia marzeń
  moc słodyczy w Dniu Imienin, życzy Ci Jula. 😛

  Może jeszcze i piosenka imieninowa w załączeniu.
  😆
  Szwagierkolaska – U cioci na imieninach.
  No to co, bawimy się ❓

  🙄 :D)))

 17. jula236

  Tutaj link do piosenki wcześniej zaanonsowanej 😆 😉
  http://youtu.be/HOyhbCMZI38

 18. jula236

  Istnieje też nie pisana wersja, że Jagiełło za wcześnie rozpoczął pożycie i doszło do zakażenia . 🙁
  Nie wiem, czy Jadwiga była szczęśliwą kobietą,choć od urodzenia była kształcona na królową, miała w końcu innego narzeczonego 🙄
  Jadwigo,/b>,
  Jeszcze taki wierszyk Ci zostawiam ;
  W tym szczególnym dniu
  Szczególnie życzę Ci rzeczy dwóch:
  Miłości co w sens życie ubiera
  I szczęścia by wygrać z losem w pokera. 😆

 19. Gordyjka

  Moc serdeczności Jadwiniu…:)…to, że Jadwiga rozkochała się w Bieczu absolutnie mnie nie dziwi…byłam tam ledwie kilka razy, ale urok zauważalny jest od pierwszego momentu…:)

 20. Jadwiga

  Gordyjko,
  Dziekuję bardzo, rozumiesz mnie bo widziałąś to miasteczko w krasie, jest przepiekne i zachowane tak jak było zbudowane pełen gotyk, a że Jadwiga pokochała Biecz, temu obie sie nie dziwimy, dziekuję za życzenia pięknie
  j

 21. Jadwiga

  jula236,
  myslę, że wszystko po trochu złożyło się na fatalny przebieg porodu, sama napisałam że Jagiełło był poganinem, kto zatem wie jakie były higieniczne warunki nawet u możnych, możemy spekulować, no cóż,
  pozdrawiam
  j

 22. Jadwiga

  jula236,
  szwagierkolaska to jest coś, co bardzo lubię bardzo dziękuję za piosenkę,
  j

 23. Jadwiga

  jula236,
  Twoje zyczenia sa takie piekne, i Jadwiga, która walczy, och jak to pasuje do mnie, walczacej zawsze,
  a pozostałe charakterystyki są bardzo fajne, a ja całą tą sekwencją życzeń dzielę się dzisiaj ze wszystkimi Jadwigami i Teresami które maja także imieniny, Dziewczyny wszystkiego dobrego!
  j

 24. Jadwiga

  Ellize,
  dziekuję Wam bardzo serdecznie najgoręcej Oliwce, Mamci Ellize i Tatusiowi dumnemu ze swojej Kruszyny
  j

 25. Eurydyka

  Moja Mama miała na imię Jadwiga. Jadziu miła, w dniu imienin ślę życzenia zdrowia i pomyślności oraz samych dobrych dni :)))

 26. Jadwiga

  Eurydyko,
  moja ukochana ciocia ma na imie Jadwiga, serdecznie dziekuję za miłe życzenia
  j

 27. Li

  Kochana Jadwigo, najlepsze życzenia imieninowe!
  Obyś zawsze była taką wspaniałą, pogodną i ciepłą Jadwigą:*
  Ściskam mocno
  Li.

 28. Jadwiga

  Li,
  Kochanie, tych życzeń nie spodziewałam się, dlatego są mi niezwykle miłe,
  Pozdrawiam Ciebie Walcząca, Niezłomna Kobieto
  j

 29. czesia

  Piękny portret literacki mógł wyjść tylko spod pióra (własciwie komputerowego klawisza) osoby, która przez pokrewieństwo imienia doskonale zna i rozumie bohaterkę.Wierzę, że imię jest jak pieczęć, znaczy osobowośc i charakter:). Pozdrawiam Jadwigo, życzę wytrwałości w przedstawianiu piękna historii przez postacie, miasteczka, architekturę.Jesteś Jadwigą!

 30. Margeta

  Jadziu, wszystkiego najlepszego w dniu imienin, dużo zdrowia, szczęścia, pogody ducha nawet w trudnych chwilach, wiele dobroci i życzliwości oraz ciągle nowych pomysłów.
  zdrówka dla Taty także życzę:)

 31. Jadwiga

  Czesiu,
  jakie ten Twój komentarz piękny, osobowośc i charakter, tak i walka i ta pieczęć, piękne na prawdę, pozdrawiam ciepło,
  j

 32. Jadwiga

  Margeto,
  za życzenia wielkie dzięki, tak zdróko dla Taty teraz najpotrzebniejsze,
  oby!
  j

 33. Morela

  Ja również chciałabym jeszcze zdążyć z gratulacjami. Z okazji dzisiejszych imienin, przesyłam Ci Jadziu bukiet z życzeniami zdrowia dla Ciebie i całej rodzinki, oraz samych dobrych, spokojnych dni. Dołączam barwną kokardę.@-,-’–

 34. rodorek

  Piękny imieninowy wpis:) Jadwigo, z okazji imienin moc serdeczności przesyła. Wszystkiego najlepszego!

 35. MGM

  Ech, kto Hedwiżkę poznał
  ten szczęśliwym jest człekiem
  Mądra, miła, urocza
  jak wino, co raz lepsza z wiekiem!

  Ach, kto poznał Hedwiżkę
  temu kazdy dzień weselem
  i temu zaszczyt gdy może
  nazwać się Jej przyjacielem!

  Hedwiżko, w Dniu Twych Imienin najpiękniejsze życzenia, marzeń spełnienia, życzy… szkoda, że nie Gienia, bo byłoby do rymu! A tak, to tylko Gosia

 36. Azalia

  I ja spieszę z życzeniami. Zdrowia, pogody ducha, uśmiechu od rana do wieczora, energii w pisaniu ku naszej radości z czytania. Chciałam Ci kwiaty zostawić, tylko nie wiem jak to zrobić. Ważne, że chciałam. Pozdrawiam serdecznie

 37. Jadwiga

  Morelo,
  piękne zyczenia, serdeczne dzieki za pamięć i kokardkę kolorową,
  j

 38. Jadwiga

  rodorek, Krysiu,
  wpis jakoś tak sam wyszedł, bo materiał został z pobytu w Bieczu i pięknie wpasował się w nasz dzień imienin,
  za zyczenia dziękuję ślicznie
  j

 39. Jadwiga

  MGM, Gosiu,
  piękny ten wierszyk z życzeniami imieninowymi, tak piękny jak piękne zdjęcia robisz,dziekuję, pozdrawiam
  j

 40. Jadwiga

  Azalio,
  za kwiaty dziekuję serdecznie, najważniejsi dla mnie są moi czytacze i Ty Azalio, cieszę się, że już znowu w wielkiej formie , droga milionerko!
  j

 41. Yrsa

  Witaj Jadwigo!
  Piękny i ciekawy post napisałaś o swojej imienniczce , znów uzupełniłam swoją wiedzę , chociaż Królowa Jadwiga nie jest mi postacią nieznaną , już w dzieciństwie babcia czytała mi o niej podania i legendy .
  Dobra i bogata , mądra , wrażliwa i „na stanowisku” taki dobór cech rzadko idzie w parze , a jednak Jadwiga uznana została za świętą . Gratuluje Ci takiej patronki , przesyłam serdeczne życzenia zdrowia , szczęścia i wszelkiej pomyślności , pozdrawiam serdecznie -Yrsa

 42. JanToni

  Zdrowia i pomyślności Solenizantko!
  LW

 43. Jadwiga

  Yrso,
  nie wiem czym moi rodzice wiedzieli, że dają mi imię tak świętej i świetnej kobiety, bo wtedy nie było takiej informacji a historia była w krzywym zwierciadle pokazywana, ale coś w tym musi być, a ja bardzo lubię i szanuję moją patronkę

 44. Jadwiga

  JanToni,
  dziekuje serdecznie,
  chyba wypijemy szampana razem!
  j

 45. Jadwiga

  A tak w ogóle
  MOI DRODZY CZYTACZE TO MARZĘ O SPOTKANIU W REALU
  przy naleweczkach z kieliszkiem szampana, to by były dopiero imieniny, przy ognisku z kiełbaskami, ech, pomarzyć dobra rzecz, a może?… kto to wie
  j

 46. Margeta

  Byłóby miło…

 47. MGM

  Jestem jak najbardziej ZA! Nigdy nie wiadomo, Hedwiżko… ponoć tylko góra z górą się spotkać nie może :):):):)

 48. Jadwiga

  Margeto,
  też tak myślę, byłoby fajnie,
  j

 49. Jadwiga

  MGM, Gosiu,
  Wiesz piszesz, ze góra z górą się nie spotka, a my się spotkałyśmy?
  pozdrawiam
  j

 50. Margo

  Spóźnione buziaki imieninowe :***

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.