Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Spotkanie

Autor: Jadwiga. 38 komentarzy.

Jak wiecie przygotowuję się do operacji, stąd częste moje wizyty u różnych specjalistów medycznych. Nigdy jednak nie jest łatwo a tu przyplątał się jeszcze „skręć karku”. Czasami zdarza się, że na  „ pochyłe drzewo każda koza skacze”, i tak jest też w moim przypadku. Ból karku spowodował konieczność konsultacji u chirurga ortopedy, bo po co komu potrzebny pacjent, który ma przez kilka miesięcy chodzić o kulach, gdy ma niesprawny kark i obręcz barkową.  Nie, to nie jest użalanie się i biadolenie, w żadnym wypadku. Stwierdzam fakt. No, więc szybki rtg szyi, wypożyczam zdjęcie i gnam do pewnej świetnej Kliniki gdzie mam konsultację u pana chirurga. Zdiagnozowana, pocieszona, że rdzeń kręgowy w swoim kanale nie uległ żadnym uszkodzeniom, słyszę, że jednak mam jakąś ułamaną kosteczkę a raczej wyrostek kości, a pan doktor z miłym uśmiechem pyta: czy pani kiedyś nie walnęła głową o coś? Jak nie, jak tak odpowiadam, dawno temu to było, spadłam z drzewa czereśniowego na sam czubek głowy! No właśnie, coś tam się odłamało, coś tam drażni, stąd bierze się zwiększona tkliwość na wszelkie skręty głowy no i na wychłodzenie szyi. Hmmm… no i jak tu żyć. Wszyscy wiemy, że w dzisiejszych czasach głową trzeba dobrze kręcić, aby wyjść na swoje a tu taka diagnoza. No, ale pan doktor w swej łaskawości w końcu stwierdza, że żyć się z tym da, ale potrzebny jest specjalistyczny masaż. Ok, dobrze niech będzie, aby szybko, bo bardzo boli a i z jeżdżeniem samochodem jest malutki problem. Sprawę masażu rozwiązaliśmy szybko, i następnego dnia w sobotę rano położono mnie na stole pewnego młodego masażysty.

Masaż jak to masaż bolesny chwilami, punktowy rozluźniający mięśnie obręczy barkowej i kilku mięśni, o których ładnie opowiada pan Łukasz rehabilitant.  Jednak we mnie tkwi ciągła myśl, że ja tego młodego człowieka skądś znam, nie wiem skąd, bo różnica lat jest ogromna, tym niemniej twarz pana Łukasza jest znajoma. W końcu nie wytrzymuję i pytam: miły panie, wiem, że twarz pana jest mi znajoma, ale zupełnie nie wiem jak to możliwe. Pan jest młodym człowiekiem ja z bagażem na karku (może ten bagaż lat  tak mnie przygniótł?). Rozmawiamy, staram się przypomnieć swoich znajomych bliższych i dalszych, zawodników w badmintonie, w szemierce, ale nic z tego. W końcu pada pytanie, czy pani była związana ze sportem? Tak, oczywiście, przez lata całe. A jaka dyscyplina?  Judo, szermierka i badminton. Judo uprawiałam w młodości, w klubie AZS ”Siobukai” Warszawa, ( czyli AZS AWF Warszawa), studiowałam na Akademii Wychowania Fizycznego. Zapadła cisza… No to powinna pani znać mojego dziadka. Taaak?

Mój Dziadek nazywa się Tadeusz Kochanowski. Ludzie…! Toż to mój promotor, pracę magisterską u Niego pisałam, w dniu 1.06.1972 r stanęłam przed Komisją Egzaminacyjną, w której zasiadał pan Tadeusz. Niezbadane są losy ludzkie. A teraz, Jego wnuk pan Łukasz rehabilituje mój pokrzywiony kręgosłup, szyję, mięśnie i coś tam jeszcze. Od tego momentu rozmowa zeszła na temat Dziadka, Akademii Wychowania Fizycznego, studiów pana Łukasza (skończył rehabilitację na AWF) i innych osób z Rodziny, które również związane są z Moją Alma Mater, czyli AWF w Warszawie. W tak prosty sposób wyjaśniło się niezwykłe podobieństwo Dziadka i Wnuka do siebie, ponieważ pan Łukasz jest kopią swojego Bardzo Znanego Dziadka. Ale o moim spotkaniu z panem Tadeuszem Kochanowskim  wykładowcy na AWF wielkim znawcu judo, który w tej dyscyplinie osiagnął 10 Dan, czyli najwyższe wtajemniczenie,  a więc o tym spotkaniu w Jego domu, opowiem innym razem.

Życzę udanego tygodnia

Wasza Jadwiga

komentarzy 38 do wpisu “Spotkanie”

 1. Helena

  Zawsze uważałam, że jesteś lekko walnięta :))) ale żeby zlecieć z drzewa czereśniowego… Anyway, mam potwierdzenie mojej teorii:))) Zdrówka życzę i szybkiej poprawy.

 2. Andrzej

  Jadzia podlegająca prostowaniu kręgosłupa! Żeby w wchodziły poglądy, nie ból, a tu taki numer…. Dobrze chociaż, że wnuk promotora miły i skuteczny. Niech on Cię wymasuje jak należy…

 3. jadwiga

  Heleno
  tylko walnięci ludzie maja szalone pomysły
  j

 4. jadwiga

  Andrzeju
  to nie jest masaż relaksujący tylko bolesny uciskowy i tu tkwi problem, ale skoro robi go wnuk to jakoś wytrzymam
  j

 5. czesia

  to jeszcze jeden przyklad potwierdzający tezę, ze swiat jest mały i wszyscy sa znajomymi z podworka lub boiska:)
  Zdrowia zyczę:)

 6. notaria

  Pewna teoria głosi, ze dzieci najwięcej cech zewnętrznych dziedziczą po dziadkach, jak widać ten przypadek to potwierdza. A i sama bym znalazła kilka.
  Nastraszyłaś mnie, bo w dzieciństwie spadłam z barierki też na czubek głowy i co jak się okaże, że jakiś uszkodzenia do tej pory tam się ukrywają?

 7. Jasna8

  Jaki ten świat mały… 🙂 Oj ,żeby jak najmniej bolało życzę albo wcale, mam nadzieję ,że masaże pomogą…

 8. Morela

  Jesteś chyba w dobrych rękach, liczę że pomogą skutecznie Jadziu. I znowu chciałoby się powiedzieć, jaki ten świat mały;)

 9. Margo

  Zdrowia zatem

  jest powiedzenie

  upaś na głowę

  matko i córko

 10. jadwiga

  Morelko,
  bo ten swiat jest mały taki malutki i za rogiem ulicy sa sami znajomi, pozdrawiam
  j

 11. jadwiga

  Margo
  oczywiscie, czy ty upadłaś na głowę ? ktoś zapyta a ja mu odpowiem, upadłam!
  j

 12. jadwiga

  Jasna
  jest lepiej, bo i środki biore stosowne, a masaż jest bolesny ale skuteczny i dobrze
  taki ma być
  j

 13. jadwiga

  Noti
  po prostu bedziesz kobieta upadłą!
  j

 14. jadwiga

  Czesiu
  jestesmy braćmi tylko staramy się o tym nie pamiętać, a szkoda!
  j

 15. rodorek

  To jednak dobrze prawią psychologowie, żeby pogrzebać w dzieciństwie, a wszystko się wyjaśni:)))
  Jadziu, zdrówka życzę i efektów pozytywnych masażu:)

 16. jadwiga

  Krysiu
  pewnie wiesz, że wszystkie nasze dziecięce przeżycia są zakodowane w nas i wychodzą po latach.

  Niestety moje upadki dotyczyły wieku czterdziestolatki a więc już raczej nie dzieciecego
  pozdrówki
  j

 17. ula

  Jednak świat jest bardzo mały.My ostatnio spotkaliśmy u znajomego, jego krewnych i okazało się, że są sąsiadami krewnych męża. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to malutka miejscowość oddalona od nas 400 km.A co do podobieństwa, to musi ono być rzeczywiście uderzające.Tu skojarzyłam sobie naszego Tuska.Przypadkiem trafiłam na zdjęcie jego dziadka, tego z Wermachtu.Identyczny jest wnuk.Dokładnie jakby mu ktoś niemiecki mundur i czapkę nałożył.Bliźniaczo podobny.
  Zdrowia życzę.Ula

 18. jadwiga

  Ula
  to prawda , że podobieństwo wychodzi w drugim pokoleniu
  j

 19. Nivejka

  O! I to jest dowód na to że jestes niebanalna. Zdrowia:)

 20. Jolanta

  Jadziu, zdrówka życzę!
  Ja powróciłam już z wojaży i na pewno będę już systematycznie odwiedzała Twoje gościnne progi.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

 21. jadwiga

  Jolanto
  witam zapraszam kłaniam się i pozdrawiam
  j

 22. Jadwiga

  Nivejko,
  skoro tak uważasz, to grzeczność nakazuje nie zaprzeczać, całusy
  j

 23. zośka

  No to świat jest globalna wioską:).

 24. jadwiga

  Zośka
  tak, świat nam zmalał a przez to jestesmy wszyscy znajomymi
  j

 25. jantoni341.bloog.pl

  Kochanowskiego nieraz wspominam, bo na drugim roku, na zajęciach zapasów, miał zademonstrować suples, ale nie było chętnych, bo pan Tadeusz był znany z „obojczyków”. Przyznaję, że miałem 63 kg, ale zgłosiłem się mimo magistra 85. Pięknie wykonaliśmy technikę, ale musiałem mostować z 148 kilogramami. Trochę mnie „chrupnęło” w karku, ale po 2-3 minutach wstałem.
  W kilkadziesiąt lat dowiedziałem się, że mam 15-to stopniową rotację 5-go kręgu szyjnego, ale mam trochę mniejszą skrętność
  szyi w lewo i wtedy przypominam sobie suples. Pozdrawiam i życzę
  szybkiego powrotu do zdrowia. LW

 26. jadwiga

  JanToni
  jak nie drzewo czereśniowe, to suples, jak nie suples to rzut własnym mężem o matę tatami co spowodowało ułamanie łękotki i zerwanie wiązadła krzyżowego przedniego( w mojej nodze,) stąd konieczność tej cholernej operacji, ale jak miałam 27 lat to nie myślałam tak dalekosiężnie, nie wiem czy w ogóle myślałam, przeciez byliśmy młodzi, sprawni, piękni i nie do popsucia, tiaaaaaa….

 27. Dorota

  Piękne spotkanie! Cieplej się robi w sercu, prawda? Masz świetną pamięć, skoro rozpoznałaś wnuka osoby tak dawno nie widzianej. Mam nadzieję, że szybciutko wrócisz do zdrowia. Trzymaj się!

 28. jadwiga

  Doroto,
  nie mam wyjścia, muszę!! dla siebie, ślubnego, ojca wnuków, dzieci, muszę!
  j

 29. Magda

  Witaj Jadziu,

  Może nie zawsze mogę śledzić wszystkie napisane przez Ciebie teksty ale serdecznie Ci dziękuję za pamięć i stwierdzam, że to co uda mi się przeczytać jest balsamem na moją duszę.

  Tak trzymaj, proszę.

  Ściskam ciepło i życzę dużo zdrowia

  Z podziwem dla Ciebie
  Magda

 30. Jadwiga

  Magdo,
  jeżeli moje wpisy przynoszą choć troche radośći, ukojenia i wewnetrznego spokoju w tym zabieganym, nerwowym i nie zawsze fair play świecie to znaczy, ze moja pisanina ma sens.
  W judo o którym tutaj napisałam obowiazywały trzy zasady (obowiązuja nadal), o które pytał swoich studentów pan Tadeusz i biada temu kto ich nie znał:
  1. ju droga, sposób, a znaczy to nic innego jak „ustąp aby zwyciężyć”
  2. serioku wen ju – ” minimum wysiłku , aby uzyskać maksimum efektu”
  3. dżita kio ei – filozoficzna maksyma dobro czyni dobro, a inaczej „zło dobrem zwyciężaj”
  i te właśnie zasady były imperatywem mojego życia, a wiesz sama, ze nie było łatwo
  j

 31. ewa777

  Jadziu,na wszelki wypadek chcę napisać, że podobno pobyt w Busku robi cuda w sprawach ortopedycznych. Nie byłam, ale słyszałam.
  Jeśli natomiast chodzi o dawne znajomości, coraz częściej nurtuje mnie pytanie „skąd ja go znam?” i coraz trudniej mi przpomnieć sobie, skąd:)

 32. gaja

  No fajnie :)) Góra z górą się nie zejdzie….. Życzę polepszenia , a nie ma pewnie innej opcji, skoro Łukasz jest potomkiem takiego dziadka :)))

 33. jadwiga

  ewa777
  za podsunięcie pomysłu z Buskiem dziękuję,
  a przypominanie sobie twarzy do łatwych nie należy, ale nie martwmy sie wszystkich to dotyczy, pozdrawiam
  j

 34. jantoni341.bloog.pl

  Potwierdzam Busko Zdrój, mój kolega, Zbyszek Makomaski był wielokrotnym kuracjuszem i zawsze je chwalił.
  Jeszcze raz życzę powodzenia w leczeniu.
  LW

 35. jadwiga

  Gaju
  jestem w dobrych rękach, przed terminem X muszę być sprawna, a jak mus to trzeba a pan rehabilitant robi wszystko aby przywrócić mi sprawność szyi, pozdrawiam
  j

 36. jadwiga

  JanToni
  skoro Ewa i Ty mówicie, że Busko dobre trzebabędzie tam pojechać, nie ma wyjścia
  j

 37. ZielonaMila

  Interesująca opowieść, cieszę się że mogę czytać takie wpisy. Pozdrawiam

 38. jadwiga

  ZielonaMilo
  cieszę sie, ze moge czytać o Twoich trasach rowerowych w Puszczy Kampinoskiej
  pozdrawiam
  j

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.