Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Rozmowę z Jadwigą Ślawską-Szalewicz przeprowadziła Jadwiga Kłodecka-Różalska  

Moje podróże z lotką

Porozmawiajmy na początek o bardzo prywatnej i osobistej, niezwykłej książce, której jesteś autorką i bohaterką, ukazującej z mocą dokumentu trudne początki polskiego sportu w powojennym PRL-u. Dla kogo napisałaś tę książkę?

Dla kogo? Przede wszystkim dla siebie! Po drugie dla mojej rodziny, dla ludzi związanych ze sportem, dla fanów sportu, którzy oglądają go podczas mistrzostw świata, igrzysk olimpijskich, jednak zupełnie nie wiedzą o zapleczu sportowym, o pracy w związkach sportowych częstokroć postrzeganej poprzez pryzmat największego i najbogatszego sportu jakim jest piłka nożna. O innych dyscyplinach zdają się nie wiedzieć nic lub prawie nic. Na przykładzie badmintona chciałam pokazać jak w czasach PRL budowaliśmy krok po kroku nową dyscyplinę wyprowadzając ją z kometki w świat olimpijskiego badmintona. Dzisiaj wiele mówimy o kobietach w sporcie a ja na własnym przykładzie pokazuję jak to jest wejść w świat sportu  zmajoryzowany  przez mężczyzn, i osiągnąć w nim sukces.

Czy kategoria działaczki sportowej, z jaką identyfikują Cię recenzenci, jest zgodna z Twoim wewnętrznym wizerunkiem siebie ?

Nigdy nie patrzyłam na siebie z perspektywy działaczki sportowej. Zresztą „działacz sportowy” przez lata miało  wydźwięk  pejoratywny. Uważam się raczej za menadżera sportu, choć w dawnych latach PRL u tego terminu nie używano. Przez ponad czterdzieści lat byłam pracownikiem administracyjnym zatrudnionym w jednym ze związków sportowych początkowo jako sekretarz generalny następnie jako prezes urzędujący. Praca w organizacji kultury fizycznej sprawiała mi frajdę, tworzenie zaś nowej olimpijskiej dyscypliny stało się moją pasją.

Jadwiga Ślawska Szalewicz

Czy ukończenie warszawskiej AWF zajmuje ważną pozycję w ogólnej puli doświadczeń i czy liczyło się w rozwoju Twojej niecodziennej kariery zawodowej? Co najbardziej cenisz i jakie  momenty zwrotne były najważniejsze?

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie stała się moją alma mater. Pięć lat studiów wspominam jako czas szybkiego osobistego rozwoju. Miałam znakomitych wykładowców takich jak Stefan Wołoszyn, Zofia Żukowska ( późniejszy mój mentor i serdeczna przyjaciółka), Roman Trześniowski, Zygmunt Kraus, Z. Borowiec, czy Tadeusz Ulatowski  i wielu innych których wspominam z rozrzewnieniem. To byli prawdziwi pasjonaci sportu, którzy potrafili przekazać nam pewne nieocenione wartości rzetelną wiedzę i umiejętność zastosowania jej w codziennej pracy. Poza tym na AWF poznałam wspaniałych sportowców, którzy studiowali na moim roku: Elwira Seroczyńska , która zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley 1960  w łyżwiarstwie szybkim, Jerzy Kulej mistrz olimpijski Tokio 1964 i Meksyk 1968,  i największy z wielkich niezwykła osobowość Hubert Jerzy Wagner, siatkarz, przez lata  najlepszy rozgrywający polskiej drużyny rozegrał 194 mecze zdobywając tytuł Mistrza Europy oraz 5 miejsce na IO Meksyk 1968.Bezpośrednio  po ukończeniu studiów na AWF od 1972 r. po Igrzyskach Olimpijskich w Monachium  został trenerem kadry narodowej w siatkówce mężczyzn.  To on poprowadził naszą reprezentację Polski na szczyty. W 1974 zdobył mistrzostwo świata, zaś na Igrzyskach Olimpijskich 1976 zdobył ze swoimi zawodnikami złoty medal olimpijski.  Wspaniały zawodnik jednak z powołania trener, wzór konsekwencji i pracowitości. Pseudonim KAT. Katorżniczą pracą treningową, którą na szczęście rozumieli i akceptowali  jego zawodnicy zmianą ich mentalności, zmodernizowaną taktyką jakiej dotąd nie stosowali,

Spotkanie w Polskim Komitecie Olimpijskim za autorką zdjęcia polskich olimpijczyków

nowoczesnym sposobem gry, osiągnęli wspólnie sukcesy o jakich dotąd jedynie mogli marzyć. W naszych licznych dyskusjach i rozmowach Hubert zawsze mówił, pamiętajcie dobrze przygotowana drużyna, świadoma swojej siły i gigantycznej pracy wykonanej  przed imprezą główną rzadko bywa słaba psychicznie!  Tak, Hubert Jerzy Wagner  kolega ze studiów, z ławki szkolnej był moim trenerskim guru. Elwira i Hubert moi przyjaciele. Nasze grono składało się z Jurka Kuleja wspaniałego zawodnika w boksie oraz Norberta Ozimka wice mistrza Igrzysk Olimpijskich Monachium 1972 w podnoszeniu ciężarów.

Tak moje studia na AWF, gdzie spotkałam największe gwiazdy światowego sportu były dla mnie kuźnią umiejętności, które starałam się przekazać badmintonowi polskiemu, europejskiemu i światowemu.

Przywołałaś w książce wielu napotkanych w pracy, fantastycznych ludzi polskiego sportu. Czy jak większość absolwentów AWF, przechowujesz we wspomnieniach jakieś  wydarzenia i postaci z okresu studiów?

Otwarcie Level Polish Open Płock Stan Mitchell Prezydent EBU, Beata Moore- Truskawkowa Blond Lady -Rudzielec, Andrzej Szalewicz prezes PZBad

O moich kolegach studentach napisałam powyżej. To była jedna strona tego wspaniałego medalu. Druga strona to ludzie pracujący w tamtych latach w polskim sporcie: Bolesław Machcewicz, Konrad Kaleta, dyrektorzy Państwowego Przedsiębiorstwa Imprez Sportowych i Turystycznych, późniejszego PIS, a w końcu Centralnego Ośrodka Sportu i Turystyki (Konrad Kaleta)  obecnego COS. Mój dyrektor Departamentu Sportu dr Bogusław Ryba, dr Włodzimierz Reczek przez wiele lat przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, Zbigniew Pacelt trener pięcioboju nowoczesnego, który zdobył dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich Barcelona 1992 drużynowo i indywidualnie A. Skrzypaszek, oraz największy mój guru w teorii  sportu Stanisław Stefan Paszczyk. To oni byli wzorami do naśladowania, ich umiejętności, sposób zarządzania,  planowanie treningu uważnie obserwowałam przez lata i powolutku wprowadzałam w życie. Pewnie do dzisiaj nie wiedzą, że byli dla mnie nieocenionymi nauczycielami. Jak widzisz pamiętam i tych sprzed lat i tych z najnowszej sportowej historii. Ale to Oni mieli wpływ na moją edukację sportową. Bez ich wiedzy, bez moich obserwacji, notatek chęci ciągłego szkolenia i doszkalania nie moglibyśmy

Jadwiga i Andrzej Szalewiczowie

wyprowadzić badmintona z TKKF. Jest jeszcze jedna osoba, która  wywarła ogromny wpływ, to Andrzej Szalewicz, prezes związku badmintona w latach 1977- 1991. Jego umiejętności organizacyjne, konsekwencja i upór dały mi asumpt do samodzielnej pracy po jego wyborze na Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Czy potwierdzasz, że przed kobietami, które jak Ty związały swoje życie ze sportem, tradycyjnie męski świat sportu  stawia  szczególne wymagania? Jakie cechy decydowały o tym, że jako kobieta stałaś się „instytucją” w polskim sporcie?

Tak to prawda. Sport nie jest dla mięczaków, tak kiedyś powiedział mój pierwszy trener koszykówki Józef Pachla a powtarzał to wielokrotnie Jan Ślawski znakomity trener judo (8 Dan) mój pierwszy mąż bez którego nie byłoby mnie w sporcie. Wtedy odnotowałam tylko podświadomie ten fakt, później przywoływałam coraz częściej. Koledzy wiele rzeczy mogą wybaczyć, jednak braku profesjonalizmu, logicznego myślenia, umiejętności przekonywania, używania mądrych argumentów nie wybaczą ci nigdy! To nie jest salon piękności. Skoro chcesz być dla nich partnerem musisz używać rozumu, najlepiej jak możesz. Ile razy spotykaliśmy się na obronie kalendarza imprez sportowych związanego z obroną projektu budżetu na kolejny rok.? Ile razy przedstawialiśmy plany szkoleniowe dla grup seniorów, juniorów, juniorów młodszych i młodzików? Ile razy walczyliśmy w Departamencie Sportu o ich zatwierdzenie. To nie były czcze pogaduszki. To była walka na argumenty,

Redaktor PR Redakcja Sportowa Henryk Urbaś z autorką

wygrywał ten który miał twardsze, udokumentowane, wykazujące warunek konieczny!  To była wspaniała praca intelektualna, wspaniałe wyzwania, które umiejętnie wprowadzałam w życie w badmintonie. Pracowałam z mężczyznami, nigdy nie narzucałam im swojego zdania, tak prowadziłam dyskusję aby w końcu osiągnięty  konsensus satysfakcjonował obydwie strony.

To samo dotyczyło mojej pracy w Europejskiej Unii Badmintona. Nauczyłam się języka angielskiego z pomocą mojej wspaniałej nauczycielki Joanny. Wiedziałam po co, miałam plan i realizowałam go z żelazną konsekwencją. W EBU pracowałam w latach 1986-2007. Przeszłam długą drogę zanim zostałam wice prezydentem tej bardzo angielskiej dyscypliny. Moje umiejętności obserwowania, wyciągania wniosków, nienachalny styl bycia pozwoliły po wielu latach ciężkiej pracy osiągnąć sukces.

Większość historycznych osiągnięć pokolenia o którym piszesz, nie mogłoby się urodzić bez pasji, wiary i liczących się znajomości. Dzisiaj, o realizacji projektów decydują środki finansowe i standardy profesjonalnego działania. Co  Twoim zdaniem zadecyduje o przyszłości  badmintona i innych  dyscyplin, z którymi pracowałaś?

Czesław Lang- Lang Team Polska i Jadwiga Ślawska Szalewicz

Myślę, że te same cechy jakie nas charakteryzowały. Przede wszystkim ciężka praca ze zrozumieniem dla kogo i po co pracujemy my menadżerowie sportu trenerzy, fizykoterapeuci, psychologowie, lekarze. I obojętnie czy jesteśmy sekretarzem generalnym, dyrektorem sportowym, kierownikiem wyszkolenia trenerem  czy prezesem. Musimy zbudować zespół ludzi współpracujących ze sobą, rozumiejących się, lubiących, aby wiedzieli i znali swoje obowiązki. To musi być maszyneria zazębiająca się, to muszą być trybiki współpracujące. Niedopuszczalnym jest aby jeden z nich nie był usługodawcą dla drugiego. Mowy nie ma o obrażaniu się!  Gdy to zbudujemy, możemy sobie powiedzieć mamy zespół, który jest zgrany i zrobi wszystko aby zawodnicy osiągnęli sukces. Związek, który chce mieć wielu indywidualistów nie osiągnie sukcesu organizacyjnego a w efekcie sportowego. Powiedzenie jeden za wszystkich, wszyscy za jednego ma tu głębokie znaczenie i odgrywa szczególną rolę. Oczywiście pieniądze są ważne, najważniejsze. Dobry plan wymaga rzetelnie wydanych kwot, ale bez profesjonalnego podejścia do zarządzania bez rzetelności i uczciwości, bez zrozumienia wagi sprawy, największe pieniądze będą wyrzucone w błoto. Badminton potrzebuje pieniędzy jak każda olimpijska dyscyplina sportu. Potrzebuje pasjonatów, dla których praca z zawodnikami będzie treścią ich życia na kolejne lata. Upór, konsekwencja i mordercza praca zawodników i trenerów zmiana mentalności,  wprowadzenie nowej jakości treningowej, którą zaakceptują zawodnicy, zaufanie do trenerów  będzie najskuteczniejszą drogą do sukcesów.

Należę do licznego grona fanów Twojego bloga „Okiem Jadwigi”. Potwierdzasz w przekazach internetowych talenty obserwatora i kronikarza codzienności, podobnie jak  na kartkach książki. Prywatnie, najbardziej wzruszyła mnie prawda i podobieństwo z moimi własnymi  przeżyciami powojennego dzieciństwa. Jak zdołałaś to wszystko zapamiętać?

Mam pamięć fotograficzną, czytając na przykład całe strony mogę odtworzyć tekst, widząc obrazy zapamiętane w dzieciństwie dokładnie wiem kiedy to było. Oczywiście historie rodzinne znam z moich wspomnień oraz licznych rodzinnych opowiadań przy stole podczas uroczystości świąteczno-rodzinnych. Nie wiedziałam, że będę pisała, ale zawsze robiłam notatki, szczególnie w pracy. Zarządy, prezydia, na każdym była jakaś sprawa, którą później trzeba było realizować , musiałam zapisać i tak tworzyły się zeszyty, kalendarze z notatkami. Mam swoje prywatne archiwum, wiele kartonów, którymi byłam otoczona podczas pisania. Pomimo dobrej pamięci, niektóre wydarzenia trzeba było sprawdzić aby nie popełnić błędu. W otoczeniu kartonów i pudeł przeżyłam dwa lata, do momentu kiedy książkę skierowano do druku. Poza tym to było moje życie, moja pasja, mój świat, jedyny świat i najpiękniejszy- świat sportu!

komentarzy 19 do wpisu “Absolwentki z pasją….. rozmowa z Jadwigą Ślawską Szalewicz”

 1. Joanna Rodowicz

  Bardzo ciekawy wywiad i coraz lepiej poznaję w nim Ciebie. Jesteś niezwykła i jedyna, a bardzo potrzeba nam wielu takich mądrych Osobowości nie tylko w sporcie!

 2. Joanna

  Pięknie opowiadasz, Jadziu. To wspaniałe, że należysz do ludzi, którym pasja towarzyszy przez całe życie i którym obce jest wypalenie zawodowe, tak częste w dzisiejszym świecie. Trudności i przeszkody były i są dla Ciebie wyzwaniem, które Cię hartuje i wzmacnia. To dobrze, że napisałaś tę książkę, była ona bardzo potrzebna!

 3. jadwiga

  Joanna R
  Wielu mądrych ludzi jest nam dzisiaj potrzeba, ale nie wiem, czy inni chcą z ich mądrości korzystać?
  Pozdrawiam
  j

 4. jadwiga

  Joanno
  Jak nikt poznałaś mnie na początku mojej kariery zawodowej a może w trakcie jej trwania już?
  Od zawsze była we mnie radość tworzenia i pasją, która starałam się zarażać wszystkich dookoła, tak bardzo potrzebowaliśmy zgranego zespołu aby osiągać rzeczy wielkie!!!!
  Serdeczności!
  j

 5. cz

  tak myślę, potrzeba odwagi, szczególnie teraz, by przyznać się do wieku, działalności na najwyższych urzędach w „czasach słusznie minionych” i wplątać w to wszystko własne życie.Trzeba odwagi, przekonania o dobrze przeżytym czasie i przede wszystkim TALENTU! Jadwigo, zrobiłaś to świetnie, wiec nie dziwi zainteresowanie mediów, myślę że tymczasem nieśmiało, ale z czasem zaczniemy mówić rzetelnie o życiu, które przeżylyiśmy właśnie tu, w kraju nad Wisłą

 6. An-Ula

  Powtórzę się: książka pozwala spojrzeć z innej perspektywy na niełatwą działalność ludzi sportu. To była ciężka praca, wymagająca elastyczności i umiejętności organizacyjnych. A wywiad tylko potwierdza to. Pozdrawiam ciepło, Jadziu 🙂

 7. jadwiga

  cz
  Mam pytanie czy my pracowaliśmy dla komuny? Nie, pracowaliśmy jak najlepiej, bo uczono nas dobrej pracy, dla ludzi i nie dla żadnych podstawowych organizacji partyjnych tylko dla nas samych, dla naszych dzieci, dla młodzieży, która nam zaufała! Przychodziła i chciała ćwiczyć, nie miała wielkiego wyboru w małych miasteczkach królowała piłka nożna i niszowe dyscypliny, a my tworzyliśmy nową, która była elegancka, oparta na zasadach fair play, dawała poczucie przynależności do stowarzyszenia ludzi dobrze wychowanych grających w coś wyjątkowego. W czasach słusznie minionych był to ewenement bo chcieliśmy więcej lepiej, i dobrze! I o tamtych czasach trzeba mówi ć, bo dzisiejsze są kontynuacją, ktoś wtedy musiał pracować, bo dzisiejsi ludzie nie spadli nam nagle z księżyca tylko z nas powstali a że myślą i robią inaczej to jest już insza inszość! MY chcieliśmy być lepsi i rzetelni w swojej robocie, mieliśmy pasję i walczyliśmy z przeciwnościami ale nie siedzieliśmy z założonymi rękami i nie płakaliśmy tylko parliśmy do przodu, a ja pokazałam wycinek naszych starań!
  j

 8. jadwiga

  An-Ula
  książka jest o wielu ludziach, czasami inni mogę pomyśleć oj ta książka jest także o mnie! WTEDY wszystko nabiera lepszego znaczenia i ma sens, takie były czasy a nasze starania w różnych dziedzinach życia różne, ale podstawy podobne
  j

 9. gordyjka

  No cóż…Cała Jadwinia !! ;o)

 10. notaria

  Jednym słowem, każda pasja, jakakolwiek, pozwala żyć pełnią życia. Każdy wybiera swoją, najbardziej „twarzową” 😉

 11. Katarzyna

  Szanowna Pani. Jak można skontaktować się z Panią drogą e-mailową? Próbowałam znaleźć adres na blogu, ale niestety bez powodzenia.

 12. Helen

  Trzymam kciuki za dwie rzeczy – żeby ta cała praca marketingowa przyniosła wymierny sukces finansowy :)) Żebyś mogła jeździć do Baden-Baden, pławiła się w ciepłych źródłach i rozdawała autografy pokornie stojącym w kolejce fanom.
  A poza tym życzę, że nowa władza nie zainteresowała się twoją emeryturą. Bo ja wiem i ty wiesz, co robiłaś. A oni i tak wiedzą swoje… 🙁
  Ale bądźmy optymistami! :))))))

 13. Andrzej T.

  Z wielką przyjemnością czyta się Twoją książkę i ten wywiad.
  To nie jest świat osoby, która chce mieć tzw. święty spokój.
  Czuje się energię i pewność,że to co robiłaś i robisz ma sens.

 14. jadwiga

  Andrzej T
  Nigdy nie miałam świętego spokoju, zawsze parłam do przodu bo chciałam więcej, lepiej i wyżej, tacy ludzie mogli pociągnąć za sobą innych.
  Dzisiaj zaś zaproszono mnie do pracy w Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego, to ogromny zaszczyt wiec nie mogę gnuśnieć! Nie ja!
  j

 15. jadwiga

  Helen
  i niech tak się stanie! Amen! W tym Baden Badem byłam ale to miejsce przereklamowane!
  j

 16. jadwiga

  Notaria
  moja ma kolor biało czerwony
  j

 17. Jadwiga

  Gordyjko
  w każdej sytuacji jestem sobą, zawsze sobą, nigdy nie udawałam kogoś innego, bo po co???
  Moje życie było i jest bardzo ciekawe, po co to zmieniać? Książka to tylko marna cząstka zapisków z życia
  j

 18. Agnieszka

  Jadwigo! Ale mnie u Ciebie dawno nie było….aż wstyd…
  wybacz:)
  gratuluję publikacji!

 19. ewa777

  Jadziu, Przyjmij serdeczne życzenia imieninowe. Wszystkiego najlepszego:)

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.