Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Dzień pięknych kobiet

Autor: Jadwiga. 18 komentarzy.

8 marca Dzień Pięknych KobietZ okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet pozwalam sobie przedstawić wszystkim Paniom Poradnik Dobrej Żony wydrukowany w gazecie „Housekeeping Monthly” 13 maja 1955 r.  

Poradnik jest bardzo ciekawy, zawiera dużo porad, które dla nas mogą być bezcenne! A jeżeli podejdziemy do nich z przymrużeniem oka, też nam się spodobają. Oto one: 

Przygotuj obiad. Zaplanuj go wcześniej, nawet poprzedniego wieczoru, tak by pyszna potrawa czekała na jego przyjście. W ten sposób dajesz mu znać, że myślałaś o nim i przejmujesz się jego potrzebami. Mężczyzna jest głodny, kiedy wraca do domu, i perspektywa dobrego posiłku (zwłaszcza jego ulubionego dania), to część niezbędnego ciepłego powitania. Przygotuj się. Odpocznij 15 minut, byś była odświeżona na jego przyjęcie. Popraw makijaż, zawiąż wstążkę na włosach i wyglądaj promiennie. Pamiętaj, że on właśnie wraca z pracy, gdzie napatrzył się na zmęczonych ludzi. Bądź trochę bardziej radosna i trochę bardziej interesująca dla niego. Coś musi rozświetlić jego nudny dzień – to twój obowiązek. Posprzątaj. Przed jego przyjściem ogarnij wzrokiem główną część mieszkania. Pozbieraj podręczniki, zabawki, papiery itp. I odkurz stoły. W czasie zimnych miesięcy powinnaś rozpalić ogień w kominku, by on mógł się zrelaksować. Twój mąż poczuje, że jest w raju, w świątyni odpoczynku i porządku, co tobie również polepszy samopoczucie. Przecież dbanie o jego komfort przyniesie ci ogromną satysfakcję. Przygotuj dzieci. Przeznacz kilka minut, by umyć im ręce i buzie, (jeśli są małe), uczesać włosy i, jeśli to konieczne, przebrać je. To małe skarby i on chce zobaczyć je w tej roli. Na czas jego przyjścia wyeliminuj hałas zmywarki, suszarki i odkurzacza. Zachęć dzieci by były cicho. Uciesz się, że go widzisz. Powitaj go ciepłym uśmiechem, niech twoje pragnienie ucieszenia go będzie szczere. Wysłuchaj go. Być może masz wiele ważnych rzeczy, o których chcesz mu opowiedzieć, ale moment jego przyjścia nie jest właściwy. Niech mówi pierwszy – pamiętaj jego tematy konwersacji są ważniejsze niż twoje. Spraw by ten wieczór był tylko dla niego. Nigdy nie narzekaj, gdy wróci późno do domu lub wychodzi na kolację, lub w inne miejsce bez ciebie. Spróbuj zrozumieć, że żyje w świecie napięć i stresu. Twój cel: spróbuj sprawić, by dom był miejscem spokoju porządku, gdzie twój mąż będzie mógł odświeżyć ciało i umysł. Nie witaj go narzekaniem i problemami. Spraw, by było mu wygodnie. Zaproponuj by usiadł w wygodnym fotelu lub by położył się w sypialni. Przygotuj mu coś chłodnego lub ciepłego do picia. Ułóż dla niego poduszki i zaproponuj, że zdejmiesz mu buty. Mów cichym, kojącym i miłym głosem. Nie podawaj w wątpliwość tego, co robi, nie podważaj jego sądów. Pamiętaj, to on jest panem domu i zawsze rządzi sprawiedliwie. Nie masz prawa tego kwestionować. Dobra żona zawsze zna swoje miejsce. 

No to moje kochane, do roboty, najpierw buty, potem spokojnym cichym i miłym głosem. No właśnie, a jak się nie ma kominka, sypialni, stołów kilku, pracuje się na półtora etatu, biegnie na łeb na szyję do domu po drodze robiąc zakupy, aby coś ugotować, a nie mamy samochodu, aby to wszystko przewieźć, no to jak, to już chyba nie można być dobrą żoną! 

Jak dobrze, że 1955 rok minął i nie wróci. Poza tym, że właśnie my wtedy nie mieliśmy mieszkań, samochodów, ba, nawet porządnego mydła i szamponu nie było, żyliśmy w dziuplach, kuchnie bez okien, sukienki nicowane, dzieci niektóre tylko w przedszkolach, instytucja żłobków dopiero się rozwijała, pensje wystarczały na przysłowiowe pestki, instytucja babci odgrywała wielką rolę, bieda temu, kto babci nie posiadał, a my utrudzone, w tramwajach, w których tłok był jakby tylko jeden tego dnia wyjechał z zajezdni, z siatami w obu rękach, z obłędem w oczach rwałyśmy do domu. Gotowanie, pranie ręczne lub we Frani (kto pamięta, u nas w domu to był szczyt luksusu), sprzątanie i już utrudzone i prawie nieżywe wskakiwałyśmy do łóżek, aby szybko odpocząć, bo następny dzień przed nami. O Matko moja! Dobrze, że nie ćwiczyłaś według podanego schematu, bo nie dożyłabyś tak pięknego wieku 88 lat.  

Wszystkim Paniom życzę końskiego zdrowia w naszych cudnych czasach, w których jesteśmy partnerkami naszych mężczyzn, business-women, matkami, kochankami, żonami, wspaniałymi kucharkami, po prostu żyjemy na 100 procent.

Życzę Wam wszystkim wytrwałości, zdrowia i szczęścia w ten piękny słoneczny Miedzynarodowy Dzień Kobiet!

 Wasza Jadwiga

komentarzy 18 do wpisu “Dzień pięknych kobiet”

 1. Pleciuga

  Wszystkiego najlepszego z okazji Święta „Bab” – Jadwigo.
  Dziękuję za odwiedziny na „Bajdurkach”. Pozdrawiam!

 2. Jadwiga

  Pleciugo,
  życze wszystkiego dobrego i polecam się ponieważ twoj adres jest u mnie na stronie.

 3. Aleksandra

  z okazji dnia kobiet obiad był uroczysty i dostałam sofę do pokoju gościnnego 🙂 a dzień takie piękny i jeszcze się nie skończył 🙂 a podobno na śląsku zawieje śnieżne

  mnóstwa kwiatów na dzień kobiet Pani Jadwigo!

 4. Jadwiga

  Olu,
  jak pięknie gdy jest ktoś, kto myśli, że sofa, że potrzeba, że dom jest ciepły. Mnóstwa ciepłych dni i wieczorów oraz ciepłego życia.Pozdrawiam

 5. Andrzej

  Świątecznie – i nie tylko świątecznie- pozdrawiam! Serdecznie, wszelkiej pomyślności życząc- Barnaba

 6. Jadwiga

  Andrzeju,
  dziekuję świątecznie i codziennie, miło, że mnie odwiedzasz, czasami mam inne opowiadanka aniżeli o sporcie, ale zapraszam serdecznie
  pozdrawiam

 7. Andrzej

  http://kwiatdlaciebie.pl/k,am9hbm5hfDY

  To dołączam do życzeń taki oto kwiat. Pozdrawiam

 8. zośka

  Hym, a ja sofy nie dostałam i co teraz??? No mam chociaż te piękne życzenia od Ciebie, w takim razie viceVesal:)

 9. Jadwiga

  Zośko Kochana,
  Ale masz chłopów na schwał i promieniejesz z dumy a miłość od nich a jak sofy nie dostałaś, to może dostaniesz, albo coś, lepiej coś, błyszczącego w kolorze szmaragdowycm otoczone błyszczacymi brylantami chociaż?
  Tego zyczę,
  pozdrawiam
  a kwiaty możesz zobaczyć Andrzej nam dał
  Całusy

 10. Jadwiga

  Andrzeju,
  Dziękujemy za piękne wiosenne kwiaty
  pozdrawiam

 11. zośka

  Ty to Jaga szczęściarA jesteś jeszcze Ci taka naiwność dziewczęca został. SAMA SE KUPIE, O!

 12. Andrzej

  Oj, czytam, czytam także rozdziały poza aktualnościami sportowymi. Spotykam we wspomnieniach dobrych znajomych i przyjaciół. Dobrze się nam współpracowało. Jeden namiawiał mnie nawet do prezesury ważnego związku ( udało się wypiwszy dwa koniaki na Litewskiej- grzecznie wyłgać), drugiemu nawet społecznie, ale oficjalnie doradzałem- jak długo potrzebował doradzania… A czas leci, i leci… Ja też lecę. Popływać. Pozdrawiam.

 13. Jadwiga

  Andrzeju,
  z tymi ważnymi związkami sportowymi to jest bardzo trudno, też mnie namówiono i ostatnie 3 lata mojej pracy byłam w takowym, wyszło mi to bokiem w przenośni i prawdziwie, bo nie wszystko złoto co się świeci i nie wszystko ładnie z daleka wygląda tak jak z bliska. Po tym doświadczeniu 1,5 roku się leczyłam bardzo poważnie, niestety. Do zdrowia ledwo wracam aktualnie.Wszędzie jest super gdzie nas nie ma.
  pozdrawiam

 14. Jadwiga

  Zośko,
  bo ja taka marzycielka jestem, przychodzi on z kwiatami a tam tak od niechcenia na listku dynda taki piękny i mieniący!
  I jak miło jest, a nie w efekcie końcowym okazuje się, że to kropla wody błyszczy se na liściu.
  No ale ty twierdzisz, że mnie się marzy kurna chata, na to wyszło i sama se kupiłam na Nowym swiecie w komisie bardzo starych biżu.
  Całusy, ale romantycznym dobrze być.

 15. Iga

  Droga Jadwigo,

  Długo się nie odzywałam, bo z podziwu wyjść nie mogę jak interesujące, różnorodne i nieoczekiwane treści zapisujesz na swoim blogu, o sobie i o świecie, w kontakcie z przeszłością i chwilą obecną, za pan brat z wielkimi ludźmi i codziennymi wydarzeniami. Szczególnie dziękuję za jeszcze jedno spojrzenie i porywające komentarze z Igrzysk Olimpijskich, prezentację zakulisowych mozołów towarzyszących wprowadzaniu polskiego badmintona na salony międzynarodowe, zajmujące opowieści o batiuszce i nie tylko…, sprawdzone przepisy dla łasuchów, a ostatnio – urzekający Poradnik Dobrej Żony, czyli Nasze życie w zderzeniu z ideałem.
  Mówiąc najkrócej, lubię spoglądać na świat okiemjadwigi.
  Dołączam dobre słowo z okazji 8-go marca, bo co by nie pisać…fajnie jest być Kobietą!

  Odwzajemniam serdeczności,
  IGA K-R

 16. Jadwiga

  Igo Kochana,
  Bardzo nam brakowała Twoich wizyt, bo niesiesz zawsze powiew słońca i wiosny a uśmiech Twój raduje nasze serca.Pięknie jest być kobietą, pięknie jest cieszyć się i płakać z sukcesów naszych bliskich i zwycięstw naszych ulubienców i łapać się na tym, że w gardle jakieś gule nam rosną, że radość splata się ze smutkiem. Bo to są nasze przecież domeny
  łagodzić obyczaje, pokrywać uśmiechem to na co czasami tupać się chce i trwać jak opoki jakoweś, bo słońce coraz wyżej, Wielka Noc przed nami i znów radość ze spotkań, z dań przyrządzanych dla naszych bliskich.
  Pozdrawiam i czekamy

 17. Tomek

  Dziękuję za przypomnienie, że fasolka po bretońsku potrzebuje także cukru – cukru jam też dodał do opisywanej u mnie fasolki.

  Kiedy czytałem te fragmenty z poradnika, które Pani przedstawiła, jeszcze bardziej doceniłem moją panią Majewską i to, co ona – jako pracujaca jedynie w domu kobieta – dla domu naszego czyni. I jest radość!!!

 18. Jadwiga

  Tomku,
  To bardzo miłe, że doceniasz swoją kobietą, panią Majewską, i o to chodzi, pracujące tylko w domu kobiety czynią dobro dla całego domu i domowników, tak miło jest wrócić do domu gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie czas odgrywa ważną rolę a nie jest tylko terminem używanym, gdzie kobieta spokojnie ma czas prawie na wszystko, gdzie nie ma pośpiechu, pędu tylko wyciszenie. Jeżeli to panowie umiecie zauważyć i docenić, to znaczy, że sznujecie swoje połowy, które dlaczegoś pozostały w domu i wtedy to coś nabiera sensu,
  pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.