Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

List

Autor: Jadwiga. 40 komentarzy.

List, który dzisiaj publikuję musiał poczekać na zakończenie Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012. Wydawało mi się, że tak ważne podziękowanie dla mnie i moich czytelników nie może być przekazane pomiędzy jednym a drugim rzutem lub też biegiem, czy pływaniem na windsurfingu RS:X przez Zosię Noceti Klepacką ulubienicę wszystkich kibiców a także i moją..

List   zeskanowałam i można go oczywiście przeczytać klikajac dwukrotnie , tym niemniej przepiszę go w treści niezmienionej aby wszyscy mogli  się z nim zapoznać:

Jadwiga ślawska Szalewicz

Dziękuję pięknie wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom bloga „Okiem Jadwigi” za zainteresowanie jakie wywarło moje wspomnienie tu publikowane na temat Giełd Piosenki, organizowanych w warszawskim „Largactilu” na Rynku Starego Miasta w czerwcu 1962. Tobie Jadziu też serdecznie dziękuję, odwzajemniam wszystkie pozdrowienia jakie padły, za Twoim pośrednictwem pod moim adresem.

Oczywiście wszystkich Giełd Piosenki w Warszawie, było ponad 100! Od roku 1963 – była to zresztą oficjalna impreza Programu III Polskiego Radia, później jeszcze Naczelnej Redakcji Literackiej. Na Radiowych Giełdach Piosenki, zaprezentowałem w sumie ok. 3 tys. utworów. Około tysiaca nowych polskich artystów i wykonawców późniejszych gwiazdorów Opola. Jeśli zechcesz Droga Jadziu, na łamach swojego bloga, zacytować inne jeszcze strony: plotki, programy, anegdoty z tej książki – masz moje zezwolenie i zgodę – ponieważ zanim zjawi się wydawca, który książkę wyda, obawiam się, że nie będzie już nikogo na tym świecie – kto tę piękną i ważną dla warszawskiej kultury imprezę pamięta. A w dodatku chciałbym aby na Twoim blogu pojawiły się fotografie artystek i artystów z tamtych lat nadsyłane przez fotografików i osoby, które tę imprezę fotografowali. Nie da się ukryć, że była to impreza na której bywały najpiękniejsze dziewczyny ówczesnej Warszawy (aktorki, modelki, artystki filmowe) i bardzo przystojni młodzieńcy. W ten sposób przy okazji tych moich wspomnień o giełdach, powstanie też okazja do sentymentalnych westchnień jak w pięknej piosence Marleny Dietrich: Gdzie dziewczyny z tamtych lat? I gdzie są chłopcy z tamtych lat?

                                                                                                                               Pozdrawiam Ciebie serdecznie

                                                                                                                               Moja młodsza koleżanko

                                                                                                                               Zbigniew Adrjański

Warszawa 31 Lipca 2012

Z przyjemnościa prezentuję ten list, gdyż w komentarzach przesyłaliscie pozdrowienia dla Zbyszka i Jego Żony, oczywiście wszystkie zostały przekazane, mało Zbyszek  jest moim wiernym Czytelnikiem ale tez i Mentorem. Za ciepłe słowa serdecznie dziękuję. Historia polskiej piosenki jest mi bliska z wielu względów ale najważniejszy to moja młodość, podczas której właśnie Nasze Gwiazdy – młode i piękne umilały nam wieczory i randki z chłopakami.

Zbyszku serdecznie dziekuję!

Jadwiga

 

Piosenkę śpiewa Marlena Dietrich 

http://www.youtube.com/watch?v=aLAxbQxyJSQ

 

komentarzy 40 do wpisu “List”

 1. Dorota

  Jadziu, ten list, to potwierdzenie jak wiele dobrego robisz poprzez swój blog – gratuluję i dziękuję!

 2. Beata

  Ditto!

 3. Helena

  Tak, mogę polecić jedno „świetne” wydawnictwo! Na pewno autor będzie zachwycony profesjonalizmem i zaangażowaniem…
  Ech, chcesz mieć coś człowieku zrobione – zrób to sam. Piękne wspomnienia, piękne osobowości. Dziś mamy Gosię Andrzejewicz i Anię Dąbrowską zamiast. 🙁 Serdeczności

 4. Paweł G.

  Nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i czekać na retrospekcję tego przykurzonego niepamięcią świata. Jeszcze raz wyrażę ogromną wdzięczność Panu Zbigniewowi za szczodrość w udostępnianiu tej wiedzy.Czytałem o problemach z wydaniem Pańskiej książki, o Pańskim archiwum, które po drobnych perturbacjach trafiło do Muzeum Polskiej Piosenki. Dodam, że „Kalejdoskop Estradowy” to jedna z tych książek, która zajmuje czołową pozycję w mojej biblioteczce. Co prawda wychwyciłem w niej drobne błędy, ale nie myli się ten, co nic nie robi.
  Pozdrawiam serdecznie i obiecuję śledzić stronę na bieżąco.

 5. jadwiga

  Doroto
  masz troche racji, staram się przybliżać wszystkim sport, bo to moja profesja, ale też lubię historię a szczególnie polskiej piosenki, bo to moja młodość, randki, i słuchanie swietnej muzyki w wykonaniu wspaniałych artystek i artystów, bo skąd poznałabym Lucynę Arską, Sławę Przybylską, Ew Śnieżankę, Stenię Kozłowską, Annę German, Łucje Prus, Lilianę Zagórską,Wojtka Młynarskiego i wielu wielu innych, którzy byli wówczas gwiazdami najczystszej wody a teraz odłożono ich nagrania do lamusa i w żadnym radio nie nadadzą bo stare nudne, a jak zawsze przecież chodzi o kasę, zapłacisz jesteś, nie to cię nie ma. A ja chcę ich przypominać bo wiele dobrego zrobili dla nas abyśmy nie zwariowali w czasach soc realizmu
  j

 6. jadwiga

  Beato
  dzięki
  j

 7. jadwiga

  Heleno
  na temat wydawnictwa sama wiesz najlepiej. Napisałaś Ania Dąbrowska i Gosia Andrzejewicz, hmm… Wiesz jak ogladałam transmisję z zakończenia IO Londyn 2012 spektakl zrobiony pierwszorzędnie reżyseria, romach, gwiazdy to tak sobie pomyślałąm, dobrze, że my tego nie musieliśmy robić, no bo kogo byśmy pokazali? te dwie osoby które wymieniłaś i kogo jeszcze …? W latach 1960=1990 mieliśmy wiele osobowości i gwiazd a dzisiaj?
  j

 8. jadwiga

  Paweł G
  Kalejdoskop estradowy u mnie w uzyciu w ruchu ciągłym, bez tej pozycji nie mogłabym pisać o przeszłych czasach polskiej piosenki, dlatego uważam, ze pozycja Giełdy Piosenek powinna być wydana!
  j

 9. Paweł G.

  Panie Zbigniewie, napisał Pan niegdyś książeczkę o Panu Tadeuszu Chyle, wykonawcy kapitalnych ballad, a zarazem bardzo sympatycznym człowieku. Co się z Nim dzisiaj dzieje? Śledzę internet, telewizję – nikt się o Pana Tadeusza nie upomina. No chyba, że grono zapaleńców z YouTube, które namiętnie odsłuchuje Jego ballady.

 10. TOMEK MAJEWSKI

  Pani Jadwigo,
  melduję, że przeczytałem, że się zaczytałem, że się zamyśliłem, iluż to pięknych piosenek radia już nie nadają, że czasu się nie da zatrzymać, ale można jakoś wracać i…

 11. Margo

  🙂 pozdrawiam serdecznie

 12. zośka

  No, no , no 🙂

 13. jadwiga

  Zośko
  taaaak, czas płynie nieubłaganie
  j

 14. jadwiga

  Margo
  serdeczności
  j

 15. jadwiga

  Paweł G
  na to pytanie postaram się uzyskać odpowiedź Mistrza
  j

 16. jadwiga

  Panie Tomku
  niestety ma Pan rację, wielu piosenek nie słychać w naszym Polskim Radio
  niestety i komu to przeszkadza?
  j

 17. Morela

  O piosenkach i kulisach ich historii mogłabym się zaczytywać. Świetnie, że o tym piszesz Jadwigo. Pan Zbigniew to Ostatni Mohikanin tej najpiękniejszej epoki polskiej piosenki. Serdeczne pozdrowienia dla Was!
  PS A za czarno-białymi zdjęciami przepadam…

 18. rodorek

  A ja jeszcze raz dziękuję Panu Zbyszkowi za wspomnienia zamieszczone na Twoim blogu Jadwigo:)
  Pozdrawiam z sentymentalnym westchnieniem:)

 19. jadwiga

  Morelo
  moze jednak książke uda sie wydruklować, a ja od czasu do czasu wykorzystam jej fragmenty, pozdrawiam
  j

 20. jadwiga

  Krysiu
  dziękuję oczywiście pozdrowienia i podziękowania przekażę,
  j

 21. hurghada35

  Bardzo miły i sympatyczny list……i ,,ludź” też;)

 22. jadwiga

  Hurghado35
  gdyby było inaczej nie robiłby tego co robił, prawda?
  pozdrawiam
  j

 23. czesia

  Wciąż podziwiam Twoją skrupulatność, rzeczowość i świetny styl. Wiedza o zawiłościach, postaciach i problemach sportu dla ignoranta, jakim jestem,jest bardzo ciekawa. Jeszcze ciekawsza jest wiedza o „podkasanej muzie”, często lekceważonej. Tak naprawdę, klimat minonego czasu tworzyły przywoływane przez Ciebie postacie. Pozdrawiam serdecznie.

 24. czesia

  Wyrażenie odnoszące sie slownikowo do operetki chyba dobrze oddaje społeczny i artystycznt stosunek do artystów estrady:))

 25. Nivejka

  Pewnie to zabrzmi idiotycznie ale o ludziach sportu z reguły nie myślałam. Kopią piłkę, rzucają czymś tam, biegają na ileś … ich sprawa. To wszystko „przez Ciebie” że zaczęłam o nich inaczej myśleć:)
  Pozdrawiam:)

 26. jadwiga

  Nivejko
  widzisz sama, uważają nas za mało inteligentne mięśniaki, którym nic innego sie nie chce tylko przewalać żelazo na treningach biegać w lesie, po górach, no i pławić sie w sukcesie po medalu, a tu nic nie jest tak jak wyglada z daleka. I myślą, i uczą się, ja zrobiłam specjalizację z marketingu w sporcie w Anglii na jednym z Uniwersytetów, uzyskałam stypendium od rządy brytyjskiego, znam biegle dwa języki, i ciężko pracowałam na swój sukces, a inni? też Tomek Majewski ukończył politologię zna języki i kocha książki, wielu sportowców konczy studia, bo wie, ze po zakończeniu kariery sportowej trzeba zyć, a nie wszyscy zarobią na swoje zycie w czasie jej trwania. Wielu sportowców majac medale olimpijskie wstępuje w szranki polityki, no coż to są ich wybory. Młodzi ludzie sa coraz bardziej dojrzali i coraz bardziej wiedzą czego chcą, ja też wiedziałam, i miałam wiele zainteresowań, na tym blogu mało poruszałam sprawy malarstwa, które od lat kocham i nie ma muzeum w Europie, ktorego bym nie zwiedziła, korzystałam z wielu możliwości aby poszerzyć swoja wiedzę, dlatego piszę ten blog aby zmienić stereotyp sportowca nieudacznika, który do niczego sie nie nadawał tylko do sportu
  j

 27. jadwiga

  Czesiu,
  ludzie wielokrotnie z zawiści i zazdrości o artystach i artystkach mówili obraźliwie operetka, ale tacy jesteśmy niech się tylko komu coś uda, niech ma talent i wykorzystuje go rzetelnie, nie darujemy mu za nic!
  pozdrawiam serdecznie
  j

 28. jadwiga

  Czesiu
  cieszę się, że przybliżam na blogu ludzi znanych i podziwianych z minionych lat. Pewnie gdybym nie poznała Pana Adrjańskiego nie mogłabym tego robić, ale w zyciu trzeba mieć choć ociupinke szczęścia, wtedy jest ono barwniejsze i ciekawsze
  pozdrawiam
  j

 29. notaria

  Gdy się zna ciekawych ludzi, warto o nich pisać 🙂

 30. jadwiga

  Noti,
  tak to prawda, u mnie czeka w kolejce do napisania wspomnienie o mojej Przyjaciółce Wandzi Koszeskiej aktorce Teatru Ateneum, Kwardat Na Woli, niestety Wandzia zgineła w wypadku samochodowym cztery lata temu w r.2008 w dniu 15 grudnia i wtedy umieszcze wspomnienie o Niej
  pozdrawiam
  j

 31. Morela

  Też mam taką nadzieję Jadziu, a tymczasem właśnie u Ciebie będzie szansa powrotu do tych pięknych czasów i wspomnień. Z radością cześć i czołem!

 32. jadwiga

  Morelko,
  tak wracam do nich bo to jest kawał pieknej histori estardy polskiej
  j

 33. jola

  Gratulacje jak najbardziej zasłużone…. miło jest otrzymać tak serdeczny list jako dowód uznania. Co prawda to prawda…dużo dobrego i ciekawego jest na Twoich stronach. Pozdrawiam serdecznie. Pięknego udanego weekendu.

 34. Gaja

  Z perspektywy moich 60 lat stwierdzam, że w pamięci zostały „tamte” gwiazdy i ich przeboje. Z przyjemnością wspominam, oglądając od czasu do czasu w TVP Kultura tamtych artystów. Śmiem twierdzic, że ci dzisiejsi nie znajdą miejsca w pamięci odbiorców. Bo i klasa nie ta, przecież….. Oboje Państwa pięknie pozdrawiam 🙂

 35. Jolanta

  Dziękuję za te wspomnienia. Jest w nich miniona młodość, która cieszyła się życiem i śpiewała razem z tamtymi artystami.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

 36. jadwiga

  Jolanto
  nam się wydaje, że wszystko co było było inne, piekniejsze, mądrzejsze, a ja myśle, ze było podobnie (z wyjatkiem wolności i nowoczesnych technologii)tylko ta młodość została w tamtych czasach. Ale przecież dzisiajsi młodzi tez będą starzy tylko o tym jeszcze nie wiedzą
  j

 37. jadwiga

  Gaju,
  no własnie, wtedy obowiązywału inne kanony kultury, w w roku 1960 zapanowała moda na bikini, puryści odchodzili w sina dal, wolność, równość, rock and roll to wtedy zaczął się ruch wyzwolenia łamania konwenansów lat powojennych
  j

 38. jadwiga

  Jolu
  cieszę sie, że tak odbierasz mój blog i to co pisze i przekazuję, o tylu wydarzeniach napisałam a tyle jeszcze do napisania
  pozdrawiam
  j

 39. http://gordyjka.blogspot.com

  Zawsze u Ciebie Jadwiniu serdecznie, ale teraz to jak w krainie tęczy..;o)

 40. jadwiga

  Gordyjko
  im bardziej zycie daje nam w kość tym bardziej musimy być wdzięczni za to co mamy, serdeczności nigdy za wiele, bo chamstwa i głupoty jest duzo wokół nas, nieprawdaż?
  pozdrawiam
  j

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.