Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Ciocia Jadzia

Autor: Jadwiga. 45 komentarzy.

„….Choinka płonęła tysiącem światełek. Kolędowanie, przeplatane  pałaszowaniem pysznych potraw przez rodzinę, dobiegło końca.

– Zabierzcie mnie na górę – zamrugałam do rodziców – Babcia jest śpiąca. Naraz zadzwonił telefon, który postawił babcię na nogi, mimo zapalenia jej nerwów kulszowych. Zostaliśmy na dole i po kilku minutach zapukano do drzwi, a ja poznałam przyszywaną siostrę babci, czyli moją nową, przyszywaną ciocię Jadwigę. Weszła do nas w futrze, tak rozłożystym, oczywiście jak taty paralotnia, czerwonych pantofelkach, dużo ładniejszych od babcinych tenisówek. Na szyi miała wspaniały medalion, mogący konkurować z babcinym. Dom ożył, mimo, że było nieco przed północą. Ciocia wpadła, jak mówiła po uścisk babci, na nową drogę życia, którą zaczynała. Panie przyciszyły glos, ale słowo emerytura doszło do moich uszu.

Trochę się zdziwiłam, pamiętając babci przejścia z ZUS – i z jej przekroczeniem emerytury, ale ciocia, widać nie zamierzała tego dokonać, bo wyglądała promiennie. Tylko można jej gratulować – pomyślałam. Weszła moja świeżo awansowana na prawnika mama (zrobiła dyplom) i chciała mnie zabrać na górę, ale babcia opowiedziała cioci o maminym sukcesie. Mama odbierała ciocine, owacyjne gratulacje. – Możecie się wszyscy cieszyć – powiedziała ciocia Jadzia, całując mamę i babcię. Ja poczułam do niej dużą sympatię. Dlatego pokazałam jej wszystko co potrafię. O mały włos nie powiedziałam głośno – tato – choć tylko on może tego słowa słuchać. Tak bardzo ja Zosia chciałam się popisać. Ciocia Jadzia najwyraźniej cieszyła się mną. – Sprawiasz swą obecnością tyle radości, co moje wnuki – mówiła, i zaczęła opowiadać o swych skarbach: to jest o Tani, Gabrysi, Julce, i Maćku. Babcia znała te dzieci. – Tania to czarodziejka – powiedziała. – Gabrysia to siłacz, Julka to zefirek, Maciek zaś to wykapany dziadek Andrzej Szalewicz .

Ciocia Jadzia opowiadała i opowiadała. Wszyscy zapomnieli, że dzieci powinny chodzić spać przed północą, zaś babci i mnie, spać odechciało się zupełnie. Zaszokowała mnie opowieść o narodzinach Gabrysi,.– Miała sześć kilo w chwili urodzenia. Urodziła się w dwadzieścia minut – mówiła ciocia – Ot tak, prztyk, prztyk, i mieliśmy Gabrysię! – Wyobraźcie sobie moje zdumienie – ciągnęła opowieść – Poszłam ją zobaczyć, a tu podają mi nie oseska, jak się spodziewałam, a trzymiesięczne dziecko. Omal jej nie upuściłam z wrażenia. – Agnieszko!– wołałam do mojej córki, a matki tego wielkiego dziecka, co to niby nasze. – Agnieszko!– Zamieniono nam dziecko!

Z przestrachu, że można zamienić dziecko, krzyknęłam tak przeraźliwie, że opowiadanie cioci, jak nożem uciął. – Co ja tu robię tak w środku nocy? – zapytała ciocia, ponownie całując babcię i gratulując mamie.

– Jak wy dbacie o Zosieńkę? Jest dobrze po północy! To dziecko krzyczy z niewyspania. Musicie chyba iść spać, wszyscy – siostro! – zwróciła się do babci.

Czekałam w ponurym milczeniu, co powie babcia. Na szczęście powiedziała, że leci z nóg, usypia na stojąco, tak jak Duża Zosia (moja prawdziwa ciocia, która była u nas w święta i na rekonwalescencji). To dobrze. Mogę nie krzyczeć, ani, ani. Mogę nie zaprzątać sobie głowy żadną zamianą. Babcia by nie spała na stojąco, nie leciała z nóg, a biegała mimo choroby w poszukiwaniu zamienionej wnuczki, i to jak biegała. Zresztą nie miałam sześciu kiło przy porodzie, jak Gabrysia. Zapewne tylko takie dzieci zamieniają w szpitalu…”

 Takie opowiadanie o Cioci Jadzi czyli o mnie otrzymałam od Mojej „Siostry” Aldony Kraus w prezencie imieninowym. Tekst postanowiłam opublikować właśnie dzisiaj z okazji moich imienin. Opowiadanie napisano jakiś czas temu. Dzisiaj mogę tylko dodać, że mamy piątego wnuka Aleksandra Michała, mocny jak Tur!

komentarzy 45 do wpisu “Ciocia Jadzia”

 1. Beata

  Wszystkiego najlepszego w Dniu imienin! Dobrego dnia, pełnego usmiechów!

 2. Jadwiga

  Beato
  serdecznie dziekuję, będzie słoneczny!
  j

 3. Ryszard

  Jadwigo
  Wszystkiego najlepszego w Dniu Imienin, dużo zdrowia i pomyślności na każdy dzień życzy Ryszard Borek z rodzinąa

 4. Mirek

  Jadwigo
  Wszystkiego Imieninowego. Zdrowia, twórczej weny i ciekawych pomysłów.

  Mirek.

 5. jadwiga

  Ryszard
  serdecznie dziękuję za piękne życzenia
  j

 6. jadwiga

  Mirku
  wspaniałe życzenia szczególnie dotyczące weny twórczej
  j

 7. Jasna8

  Wszystkiego Najlepszego z okazji Imienin ! 🙂
  To takie ważne dla mnie imię 🙂

 8. Morela

  Z pięknej okazji imienin, przyjmij Jadziu z serca płynące najlepsze życzenia.
  Prezent „siostrzany” naprawdę niebanalny!

 9. notaria

  Prezent przewspaniały, choć ja z niego niewiele rozumiem (kto miał sześć kilo?!), ale najważniejsze, że rozumie Adresatka 🙂 Wszystkiego najlepszego, dużo kwiatów wokół, tych żywych i tych ludzkich kwiatów, życzliwych przyjaciół.

 10. gordyjka

  Piękny prezent dla wspaniałej Solenizantki…Najlepszego Jadwiniu…:*

 11. Wiesława

  Jadwigo!
  Dzisiaj są Twoje imieniny i chciałabym Ci złożyć życzenia:
  Żeby Cię nigdy nie opuszczała ta radość życia, która pozwala Ci znosić codzienność i szare odcienie świata, ta radość która sprawia, że w Twoim otoczeniu zawsze są ludzie, bo takie promyki zawsze przyciągają ludzi tego spragnionych;
  Żeby ludzie, którzy są w Twoim otoczeniu nigdy Cię nie zawiedli, żeby z radością przybywali na Twoje sygnały;
  Żeby zdrowie Ci dopisywało, a te dolegliwości, które Ci towarzyszą stały się oswojone i dawały się łatwo obłaskawić;
  Żebyś to, czego się tkniesz, okazywało się utrafione, załatwione i spokojnie odłożone do leżakowania na półkę i żeby przynosiło Ci spokojne zadowolenie.
  Szczęście to wybuch, euforia, a ja Ci życzę jak najczęściej zadowolenia, bo to właśnie jest szczęściem.

  Pa!
  Wiesia z ósemeczką (to mój szczęśliwy dom, który sobie sami tworzymy)

 12. Barbara M

  Droga Jadziu.
  Życzymy zdrowia, radości życia, nieustającego odczuwania miłości od Najbliższych i wielu pieknych wydarzeń w Twoim interesującym i barwnym życiu.
  Przesyłamy serdeczne uściski.
  Barbara M i Mirosław K

 13. Jan Rozmarynowski

  W Dniu Twoich Imienin serdeczności,radości i majętności życzą
  Dagmara i Jan Rozmarynowscy

 14. jadwiga

  Janku
  serdeczne podziekowania za piekne zyczenia
  przekazuje na Twoje ręce Żonie Dagmarze i Tobie Mój Przyjacielu!
  j

 15. jadwiga

  Basiu M
  serdeczne podziekowanmia za pamięć i zyczenia
  J

 16. jadwiga

  Wiesiu
  dziekuję bardzo za zyczenia Dzielna Kobieto + ósemeczka (kotów)!
  j

 17. jadwiga

  Gordyjko
  dziękuję dziekuję bardzo!
  j

 18. jadwiga

  Noti
  moja młodsza wnuczka ważyła tyle gdy ją moja córcia w dwadzieścia minut urodziła, a ona w tempie szybkościowym na ten świat się wdzierała, i o tym napisała właśnie Aldonka
  j

 19. jadwiga

  Morelko
  dziękuję bardzo a moja „Siostra” zawsze robi takie świetne prezenty
  j

 20. jadwiga

  Jasna8
  dziekuję bardzo, a ja sadziłam, że imię Jadwiga jest takie staroświeckie, takie niemodne, takie zapomniane, a tu masz, Imię Wazne dla Ciebie, no i dla mnie tez!
  pozdrawiam
  j

 21. gaja

  Najserdeczniejsze więc życzenia przesyłam z okazji Imienin : zdrowia, radości w każdym dniu i nieustającej energii i pogody ducha :)) Dołączam gratulacje z okazji powiększenia się rodzinki, :))

 22. jadwiga

  Gaju
  bardzo dziękuję,
  j

 23. Teresa

  Witaj Jadziu! Spóźnione , ale z głębi serca płynące życzenia dla Ciebie Jadziu.Samych radości i zdrowia.Pozdrawiam bardzo serdecznie

 24. Michał

  Z okazji imienin życzenia zdrowia i wszelkich pomyślności oraz radości i uciech z życia rodzinnego

  Pozdrawiam

  M

 25. Nivejka

  O ja gapa! Przegapiłam. Wszystkiego naj, naj, naj…:)

 26. zośka

  Najlepszego! A opowiadanie piekne.

 27. Olek

  Jadziu,
  Ja też się dołączam do pięknych życzeń z okazji Twoich Imienin.

 28. jadwiga

  Olku
  wielkie dzięki, takie wiosenne życzenia
  j

 29. jadwiga

  Zosko
  dziekuję , opiwadanie dla mnie jest tak ładne, ze szkoda byłoby go nie ujawnić
  j

 30. jadwiga

  Nivejko
  jaka gapa, moja mama mówiła, że życzenia można składać dekadę przed i dekadę po imieninach
  dzięki
  j

 31. jadwiga

  Tereniu
  dziękuje bardzo serdecznie i ślę Tobie pozdrowienia
  j

 32. jadwiga

  Michał
  dziękuję
  j

 33. randdal

  Przepraszam, ale o imieninach to potrafię swoich zapomnieć, a Karolina to nawet nie wiem, czy ma jakaś datę wybraną.
  Wszystkiego najlepszego, zdrowia dla Ciebie i wszyskich bliskich, spełnienia marzeń.
  Masz Jadziu w sobie tyle ciepła i uśmiechu, że nawet obce osoby, które spotykają się przez Ciebie bywają jakieś inne, niezwykłe:)

  Pozdrawiam serdecznie

  ps Jest jakiś sposób, żeby na WordPress ułożyć teksty w kafelki, tak że widac wiele rzeczy. W tradycyjnym układzie widać tylko jeden tejst, a kafelki układają się obok siebie i pod spodem. Nie wiem jak to zrobić, ale to naprawdę świetnie wygląda i pozwala czytać kilka tekstów.

 34. Jolanta

  Jadwigo, wszystkiego najlepszego z okazji imienin, moc serdecznosci. Serdecznie pozdrawiam, Jolanta

 35. Dorota

  Fantastyczne opowiadanie, świetnie się je czyta 🙂 Jadziu, z okazji imienin przyjmij serdeczności wielkie, niech Ci werwa i radość życia towarzyszą nadal przez długie, długie lata 🙂

 36. henwgl

  A to świetny prezent .Oryginalny i tylko Twój , bo w sklepie takiego kupić nie można . I właśnie takie są najcenniejsze . Dużo zdrowia życzę i samych dobrych dni . Bez zmartwień , ale za to z mnóstwem uśmiechów .
  I dziękuję . Wiesz za co . Aromatyczna

 37. jadwiga

  Aromatyczna
  serdeczności, bardzo dziekuję, tekst jest niebanalny bo moja „Siostra” jest niebanalną poetką i tylko nie wiem czy jest najlepszym lekarzem wśród poetów, czy najlepszym poetą wśród lekarzy
  j

 38. jadwiga

  Doroto
  bardzo dziekuję za wspaniałe życzenia, serdeczności i pozdrowienia
  j

 39. jadwiga

  Jolanto
  bardzo ale to bardzo wielkie dzieki
  j

 40. jadwiga

  Randdalu
  cieszę sie, ze spotkaliście się bo bardzo chciałam Was zainspirować, obydwoje jestescie osobami wielce interesujacymi, stąd podpowiedź, a w sprawie kafelków zaraz sie z Tobą skontaktuję emailowo
  j

 41. jadwiga

  Randdalu
  byłam u Kominka, ni,e nie chciałabym mieć takiego bloga, mój blog jest odzwierciedleniem spraw o których myślę, jest rozmową z czytelnikami a nie gazetką ścienną z lat Peerelu, kiedy na jednej stronie mieliśmy mydło i powidło , ten typ portalu mi nie odpowiada, i choc jest cool, i choć blogerzy będą go naśladowali, ja pozostanę przy swoich rozmowach z czytelnikami w anturażu, który mi odpowiada, no trudno taka może trochę staroświecka ze mnie kobieta choć moje wnuczki tak nie uważają
  j

 42. Helena

  Spóźniona bardzo, wiem, wstydzę się, ale sama wiesz, co się ostatnio działo. I wiem, że mi wybaczysz, bo już taka jesteś. I taka zostań, bo jesteś paru osobom potrzebna, między innymi mnie:)) Więc wszystkiego NAJ, Jadziu, przede wszystkim zdrowia, a w tym mam nadzieję mój manualny okaże się przydatny. Życzę tj niesłychanej, ponadnormatywnej pogody ducha i energii. Buziaczki.

 43. jadwiga

  Heleno
  wiem, wiem, wielki świat zawojował Ciebie, no cóż Blog Forum Gdańsk, nie powiem zazdroszczę podróży z pania Czubaszek – to frajda a i rozmowa z nią musiałą być ponadnormatywna i bardzo dobrze i Randdala poznałaś, super za zyczenia serdecznie dziekuję
  j

 44. TOMEK MAJEWSKI

  Pani Jadwigo,
  Gabrysie tak mają. Moja na przykład ważyła 4,8 kg. Tylko że doktorzy postanowili wyciągnąć ją z łona pani Majewskiej za pomocą cesarskiego cięcia. A jakim siłaczem jest teraz wspaniałym…

  I jest radość!
  Pozdrawiam serdecznie

 45. Jadwiga

  Pan Tomek
  to prawda Gabrysie sa super dziewczyny i takie piękne!
  j

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.