Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

 Konferansjerke prowadzi ZBIGNIEW AdrjanskiZbigniew AdrjańskiZbyszku z cyklu rozmów o polskiej piosence – pogadajmy wreszcie o „Płonącej Stodole”.

Z.A. Dlaczego o Płonącej Stodole?

Mówią, że jest to jedna z najpopularniejszych polskich piosenek – po wojnie. A do tego utwór rockowy. Pieśń biesiadna. Pieśń hymniczna straży pożarnej. Ulubiony utwór orkiestr dętych, strażackich oraz wojskowych. Mówią, że jak były premier, vice-premier, prezes PSL i generał Ochotniczych Straż Pożarnych – wysiada ze swojej limuzyny: orkiestra straży pożarnej gra mu zamiast Marsza Generalskiego – Płonącą Stodołę.

Z.A. Czego to ludzie nie wymyślą. Wiele razy sam widziałem jak prezes Pawlak dojeżdżał do pracy pociągiem elektrycznym.

Niech będzie po Twojemu. A o tym, że w wielu Urzędach Stanu Cywilnego „Płonącą Stodołę” gra się nowożeńcom? Słyszałeś?

Zbyszek KaszkurZ.A.  Zamiast Marsza Weselnego – Mendelsona?

Zamiast tego Marsza.

Z.A. Bo jest to również utwór prokreacyjny. To znaczy, że można go tańczyć z „przytulanką”.

Ale po tańcu z gwiazdami sama widziałam jak Pudzianowski rzucał partnerkę do góry i potem łapał ją w powietrzu. Z.A. W Teatrze Tańca w Kielcach „Płonącą Stodołę” wystawiano jako finał widowiska baletowego. I tam w ogóle cały zespól fruwał w powietrzu.

Naprawdę?

Z.A. Naprawdę. Tak zresztą tańczy wiele zespołów tzw. break-dance.

A jak Ty właściwie to wszystko oceniasz, co się dzieje z utworem Czesława Niemena, Twoim i Zbigniewa Kaszkura?

Czesław Niemen

Czesław Niemen

Z.A. Niestety moi partnerzy tej wielkiej popularności Płonącej Stodoły już nie doczekali. Za życia Czesława Niemena popularność Płonącej Stodoły była ogromna. Ale obecnie to znaczy od roku 1968 powstało wiele płyt, nagrań radiowych, nagrań telewizyjnych tej piosenki. Ponad 50 lat trwa jej wielka popularność. Niemen narzucił jej wszystko! Melodię, rytm, sposób interpretacji. Krótko mówiąc on ją wylansował. Ale teraz co się dzieje z tym utworem już po śmierci Czesława – stanowi swego rodzaju historię bez precedensu? Z przeboju – zrobił się super przebój. Co drugi szanujący się zawodowy piosenkarz czy zespół ma w swoim repertuarze „Płonąca Stodołę”.

Na przykład?

Z.A. Na przykład Janusz Radek nagrał płytę pt.: „Opowieści
z Niemenem”. Maciej Maleńczuk na płycie pt:. „Psychodancing” opowiada o tych czasach jeszcze inaczej. Tak samo Stanisław Karpiel Bułecka, który świetnie śpiewa Niemena. Wcześniej bardzo interesująco interpretował Niemena Paweł Kukiz z zespołem Lombard – obecnie polityk i działacz społeczny. Z recitalem Niemena jeździł po kraju również Joachim Perlik oraz Natalia Niemen – córka Czesława. Nie sposób tu nie wymienić braci Cugowskich, Grażyny Łobaszewskiej, Natalii Sikory, Stanisława Soyki, Zespołu Daab, Mieczysława Szcześniaka itd.

Nie wymieniłeś tu szeregu piosenkarzy mniej znanych choć dla popularyzacji tej piosenki wielce zasłużonych np. Zespołu Ustronie, Jambo – Africa, Hasmika Sirojana (Ormianka, która śpiewa Niemena), Piotra Kuźniaka.

Z.A. Wiem, ale od dokładnego liczenia są stosowne służby ZAIKS. Takich mniejszych zespołów, które śpiewają Płonącą Stodołę jest na polskiej estradzie kilkaset. Dokładnie nie wiem, bo nie mam z nimi kontaktu. Wiem tylko, że zespoły np. grające Płonącą Stodołę na weselach, reklamują się krótko: Gramy „Płonącą Stodołę”. Można to zobaczyć w internecie.

Jak to nie masz wpływu na wykonanie Twego utworu?

Z.A. Po prostu nie proszą mnie te wszystkie zespoły, artyści, firmy fonograficzne, agencje o zgodę na wykonanie piosenki, której jestem współautorem. Pani Małgorzata Niemen – ma rację, gdy walczy z tego rodzaju praktykami. To dzielna zresztą osoba. Większość tzw. spadkobierców nie umie dbać o interesy prawa spadkowego swoich zmarłych członków rodziny. Przykre to – ale prawdziwe.

Jadwiga Ślawska Szalewicz

Jadwiga Ślawska Szalewicz

Czyli można wziąć utwór zmarłego artysty i dysponować nim dobrowolnie? Brak znajomości prawa autorskiego? Jawne piractwo swego rodzaju?

Z.A. I jedno… i drugie… . Znam takie przypadki, że nowy wykonawca np. „Płonącej Stodoły” każe sobie słono płacić wydawcy tej piosenki za jej nowe nagrania – autor natomiast otrzymuje jakąś ułamkową repartycje od sprzedaży płyty.

Żartujesz?

Z.A. Wcale nie żartuję. Dżentelmeni nie mówią wprawdzie
o pieniądzach. Ale jeśli powiem otwarcie że jako współautor popularnego przeboju otrzymuję rocznie za ten przebój ok. kilkuset złotych. Czy mi uwierzysz?

Nie uwierzę…

Z.A. No to zakończmy naszą rozmowę na ten temat – Droga Jadziu.

Zakończmy. Ale nadal nie chce mi się wierzyć, że pisanie przebojów jest nieopłacalne?

Z.A. Jest nieopłacalne dlatego, że wielu muzyków gra Niemena lecz nie wykazuje go w swoich wykazach do ZAIKS-u. Jest nieopłacalne z wielu innych powodów, o których można napisać swego rodzaju załącznik do prawa autorskiego w Polsce, które co tu ukrywać jest ułomne i mało nowoczesne.

Ze  Zbigniewem  Adrjańskim                                                                               Rozmawiała   Jadwiga Ślawska Szalewicz

 

 

komentarzy 16 do wpisu “Rozmowa ze Zbigniewem Adrjańskim o „Płonącej Stodole””

 1. Stokrotka

  Faktycznie „Płonąca stodoła” najlepsza jest czy też była w wykonaniu Czesława Niemena.
  To jest utwór, którego nie da się zapomnieć.
  Dziękuję za ciekawy wywiad z p. Adrjańskim.
  Pozdrawiam

 2. Helen

  No to jestem w szoku… Zawsze byłam pewna, że dopiero 50 lat od śmierci autora można bezkarnie używać jego utworów. Ale żeby nawet za życia nie płacić tantiem…? Nawet wdowie po Niemenie?
  Kiedyś Niemena totalnie nie znosiłam, a Stodoła to była jedyna piosenka, którą lubiłam. Pozdrowienia dla autora:))

 3. Jadwiga

  Stokrotka
  to jest utwór naszej młodości
  j

 4. Jadwiga

  Helen
  takie ułomne mamy prawo autorskie, nikt nikogo o nic nie pyta, dlatego zona Czesława tak walczy o swoje prawa i córek
  Gdy wiesz więcej masz możliwość wyrobienia sobie zdania.
  j

 5. Małgosia z Akacjowego Bloga

  Jadwigo-bardzo interesująca rozmowa. Smutne jest to, że nie szanuje się prawa autorskiego. Piosenka rzeczywiście bardzo znana. Pozdrawiam serdecznie

 6. Jadwiga

  Małgosia z Akacjowego Bloga
  Małgosiu, teraz nie szanuje się prawa jako takiego co dopiero prawa autorskiego!
  j

 7. An-Ula

  Jak widać i w tej dziedzinie przoduje samowolka. Brak dbałości o prawa autorskie, w tym tumulcie w końcu giną prawdziwi autorzy. Stąd na wszystkich bazarach z głosników lecą przeboje dawnych i obecnych lat. Bezkarnie.Pozdrawiam serdecznie 🙂

 8. Jadwiga

  An-Ula
  niestety jak widzisz mamy ułomne prawo ale przecież nie może być dobre skoro zajmujemy się jego niszczeniem, oczywiście nie my tylko
  rząd!
  j

 9. ariadna

  Któż nie zna tego utworu…? 🙂

 10. Jadwiga

  ariadna
  no właśnie, chyba wszyscy!
  j

 11. gordyjka

  A może „rewolucję” trzeba zacząć od ZAIKS-u ?? Od prawie trzydziestu lat sobie nie radzą z tym tematem…;o)

 12. Jadwiga

  Gordyjko
  może ? tego nie wiem, nie znam ZAIKSU, choć pan Adrjański zna go gdyż nawet był przesem
  j

 13. Królowa Karo

  Ostatnio oglądałam rozmowę z Urszulą Sipińską. Mówiła niemal to samo – na każdym niemal weselu grają piosenkę „Cudownych rodziców mam”, a ona jakoś tego na swojej kieszeni nie odczuwa.

 14. Jadwiga

  Królowa Karo
  czyli nic a nic nie przekłamane
  j

 15. jula

  Hmm, I tu jest problem, jak kiedys mowila Maryla Rodowicz popularne ,bo ..
  Wszyscy je znali. Wszedzie było słychać ; w autobusach, w pracy, w pociągu w sklepie, u fryzjera itd… 😉
  Rodowicz na taką promocję swoich utworów nie nazekala. Bo potem to procentowalo sprzedażą Jej płyt. 🙂
  Nadal wydaje nowe płyty, nowe piosenki ale..
  Jak mawiał słynny inżynier z kultowego „Rejsu”.
  Jak ma mi się coś podobać , czego nie znam.
  Twierdziła ponadto, że kiedyś piosenkarzom mimo wszystko było łatwiej zaistnieć i się utrzymać na topie. Teraz można wydać płytę, czasami świetna ale kto o tym wie, jak nikt nie zna .
  Jakby to powiedzieć , wszystko ma dwa końce. Dlatego artyści czasami chętnie , sama Kasa mówiła jeździli na trasę na darmowe występy dla ludzi celem spopularyzowania piosenek. 🙂
  Nie znasz , nie słuchasz. Młodzi już Niemena nie znają , może w myśl zasady każde pokolenie ma swój czas ?.. .

 16. Jadwiga

  Jula
  wiele nazwisk ,które kiedyś były bardzo znane odchodzi w niepamięć. Kilka dni temu byłam na spotkaniu z redaktorką w radiu. Po uroczystości rozmawiamy na temat ludzi znanych, wymieniam kilka nazwisk a pani o nie znam, zupełnie nie znam, wielkie zdziwienie na twarzy, no cóż każde pokolenie ma swoich bohaterów.
  j

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.