Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Mój przyjaciel Barnaba – czyli Andrzej napisał, że po moich namowach zreorganizował nieco zajęcia domowe i wykonuje je zasłuchany w muzykę Chopina. I pieknie! Bo jak tu jej nie słuchać, takiej polskiej, wykonywanej przez najlepszych z najlepszych, młodych ludzi kochajacych muzykę, po prostu uczta dla ducha.

Marcin KoziakII etap  Konkursu im. Fryderyka Chopina ma się ku końcowi. Jutro ostatnie przesłuchania konkursowe. Dzisiejszy wieczór zdominowany został przez dwie osoby Juliannę Avdieewą i Marcina Koziaka.

Juliana zagrała pięknie i brawurowo, świetnie wyszkolona pianistka, można powiedzieć mocarna, ale chyba za daleka od pełnego zrozumienia Chopina i jego muzyki. Brzmienie jej fortepianu silne, drobna kobieta o tak silnych palcach, spod których wychodziły dźwięki wielkiej muzyki, ale wydawało mi się, ze powinna grać muzykę innego kompozytora. Ale cóż, to tylko moje spojrzenie na tę wspaniałą pianistkę, która zagrała następujące utwory:

Fantazja f-moll op. 49,  Mazurek c-moll op. 30 nr 1, Mazurek h-moll op. 30 nr 2,  Mazurek Des-dur op. 30  nr 3 , Mazurek cis-moll op. 30 nr 4,  Polonez As-dur op. 53,  Preludium cis-moll op. 45 F Scherzo cis-moll op. 39. Ponieważ Julianna jest świetnie wyszkolona jej gra była poprawna, ale Fryderyk Chopin chyba by powiedział: „nie z mojej półki”. I ja też tak myślę.

Gra Marcin KoziakPrzejdźmy do naszego Marcina Koziaka. Student Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa. Laureat drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody  Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007).  Koncertował jako solista, m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozpoczął fantazją f-moll op.49, następnie zagrał walc As-dur op.34 nr 1, mazurek gis-moll op.33 nr 1, mazurek C-dur op.33 nr 2, mazurek D-dur op.33 nr 3, mazurek h-moll op.33 nr 4, Ballada f-moll op.52, polonez As dur op.53. Początkowo wydawało mi się, że gra jakoś tak cicho, smętnie, nostalgicznie, a może nawet bezbarwnie, ale  to było mylne wrażenie. W uszach miałam jeszcze ostatnie dźwięki Julianny Avdeevej i stad taka myśl. Jednak jak powiedział kiedyś Chopin: „natchnienia więcej, roboty mniej”. Tak, to można było odnieść do gry Marcina. W fantazji f-moll słuchał siebie, kontrolował , był wyważony, tęskny i zadumany. Mazurki były bardzo Marcin Koziakmazurkowe i bardzo polskie. W mazurku z elementem oberka grał przepięknie, a oberek był tym naszym polskim oberkiem. Była to ładna muzyka. Nie popisywał się swoja wirtuozerią tylko grał Chopina. Tam, gdzie miał się kołysać w muzyce, tak właśnie grał. Powiem tak: wyważona prostota, a według mnie tak przedstawiał swoją muzykę Chopin. Jeszcze walc, w którym wszystko było akuratne. Bardzo mi odpowiadał ten styl interpretacji. Marcin wybrał fortepian Steinway.  Tyle miłych słów napisałam o Marcinie i mam nadzieję, że nie pisałam na wyrost, że Ci, którzy dzisiaj słuchali Jego recitalu przeżyli podobne emocje.

Zaś jutro rano będzie grał kolejny Polak, Marek Bracha. Nie mogę o nim nic napisać ponieważ nie słuchałam go w I etapie, ale życzę wszystkiego najlepszego.

Będę słuchała jego występu jadąc do Słupska, gdyż właśnie tam mamy z Jolą spotkanie ze studentami Uniwersytetu III Wieku, spotkanie w Słupskim Młynie przy ul. Młyńskiej. Tematem konferencji będzie:” Ekofizjologiczne uwarunkowanie zdrowia człowieka”. Konferencja organizowana jest pod Patronatem Prezydenta Miasta Słupska pana Macieja Kobylańskiego, Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku prof. dr hab. Romana Drozda, i Prezesa Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pani Urszuli Wyrwa.

Wracamy w piątek. Relację z naszych spotkań, gdzie będziemy reprezentować Partnera Konferencji, firmę  Emporia Telecom,  zostaną przedstawione bezpośrednio po powrocie.

Życzę wszystkim wielu doskonałych wrażeń, zasłuchania w muzykę Chopina oraz trzymam kciuki za naszych pianistów.

Wasza Jadwiga

komentarzy 15 do wpisu “Marcin Koziak – piękny recital na Konkursie im. Fryderyka Chopina”

 1. Hagen

  Drugiego etapu prawie nie śledzę. Wróciłem po zwolnieniu do pracy i… przywaliła mnie robota papierkowa. Dobrze, że jest moejsce, gdzie przynajmniej poczytać mogę o konkursowych zmaganiach. Pozdrawiam

 2. Andrzej

  Jadziu, co się dzieje? Przydługie to milczenie? Mam nadzieję, że to tylko niedostatek czasu. Pozdrawiam.

 3. ewa

  Jadziu, Spieszę do Ciebie z życzeniami. Serdeczne życzenia z okazji Imienin! WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

  PS. A nasz Paweł Wakarecy chyba też był dobry? Jak uważasz?

 4. Andrzej

  Dziś Jadwigi/ Także – NASZEJ? Najlepszego!!!! Zdrowia, resztę sobie sama sprokurujesz!!! Buziaki. I toast -wirtualną ( niestety) pigwówka… Pozdrawiam.

 5. Jakub

  Skoro imieniny,to…Życzę Słońca,Pogody Ducha I, Co Najważniejsze,ZDROWIA.A wszystko to,najszczerzej na świecie,napisał Jakub

 6. Jadwiga

  Kochani,
  byłam w Słupsku na Konferencji Uniwersytetu III Wieku, pojechałyśmy z Jolą i emporia Telekom. Ale już wróciłam dzisiaj wieczorem, po pierwsze włączyłam TV i gra Marcin Koziak, zaraz wszystko ponaprawiam, i bedę wiedziała coś więcej w Słupsku nie słuchałam bo nie było w telewizji hotelowej TVP Kultura konkursu, ale coś tam wiem.
  Pozdrawiam wszystkich, zaraz odpisze po kolei
  j

 7. Jadwiga

  Hagenie,
  Bardzo się cieszę, że choć trochę pomagam w zasłuchaniu się w Konkurs Chopinowski, teraz gra Marcin i słucham pisząc, pozdrawiam i zyczę wydostania się spod papierów
  j

 8. Jadwiga

  Andrzeju,
  Słupsk konferencja, Uniwersytet III Wieku ale juz wróciłam,
  dziękuję , że martwiłeś się to miłe z Twojej strony, pozdrawiam
  j

 9. Jadwiga

  Ewo,
  Pawła Wakarecego nie słyszałam, ubolewam, ale już nadrabiam braki, dziękuję serdecznie za życzenia imieninowe, bardzo miło z Twojej strony
  j

 10. Jadwiga

  Andrzeju,
  bardzo ale to bardzo dziekuję za życzenia, rzeczywiście zdrowie jest najważniejsze humoru i pogody ducha mi nie brakuje,
  ściskam
  j

 11. Jadwiga

  Panie Jakubie,
  za zyczenia imieninowe serdecznie dziękuję a do tego najszczersze na świecie, jak to miło! Super dzięki
  j

 12. Jadwiga

  A teraz wracam przed TVP Kultura posłuchać Marcina i odpocząć po zrobionych kilometrach samochodem
  j

 13. TOMEK

  Pani Jadwigo,
  może aż tak dokładnie nie śledzę najznamienitszego z konkursów pianistycznych, ale i ja się wypowiem.

  Pięć lat temu, gdy byłem z młodzieżą na Kaszubach, dowiedzieliśmy się, że wygrał nasz krajan, człowiek pochodzący z oddalonego o 25 km od Bydgoszczy Nakła – pan Rafał Blechacz. Teraz dowiaduję się o panu Pawle Wakarecym – Torunianinie, uczącym się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Radość moja jest ogromna.

  Głównie dlatego – http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,8517624,Pawel_Wakarecy___nastepca_Rafala_Blechacza_.html – o właśnie w tym linku ukryłem dlaczego.

  Ciarki trzymały przez 10 minut. Dawno nikt ze mną tego nie zrobił.

 14. Jadwiga

  Panie Tomku,
  Panowie Wakarecy i Koziak są naszymi przedstawicielami, mój ojciec pan 87 lat siedzi i ogląda cały konkurs, jest tak podekscytowany, że dawno już tak nie było, wczoraj podobno jakiś pianista się wycofał i powtórzono w związku z tym koncert e-moll w wykonaniu Rafała Blechacza oraz kilka etiud w jego wykonaniu. Ojciec się zachwycił jak 5 lat temu a ja wielce żałowałam, ze w tym czasie byłam w drodze ze Słupska. Znam Vice Prezydenta Bydgoszczy, któremu 5 lat temu składałam zyczenia dla Rafała. Uważam, ze Bydgoszcz i Toruń mają wielkie powody do radości, ale nie zapominajmy też o Marcinie. Wszyscy oni pokazują wirtuozerię najwyższego poziomu.
  Pozdrawiam
  j

 15. Jadwiga

  Dzisiaj ostatni dzień przesłuchań III etapu i wtedy dowiemy się kto zagra w finale.
  Pozdrawiam wszystkich niezwykle serdecznie trzymajmy kciuki za dwóch naszych młodych utalentowanych pianistów tak mocno, abyśmy ich mogli posłuchać w finale tego znakomitetgo wydarzenia.
  do usłyszenia
  j

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.