Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Dzisiaj są moje urodziny

Autor: Jadwiga. 19 komentarzy.

3.02.2010 bukiet od dzieciTo było w 1945 roku, w Bleckenstedt w Niemczech, niedaleko, bo 6 km od wielkich zakładów Herman Goering Werke produkujących broń i amunicję dla Niemiec podczas II wojny światowej. Dziś ta sama fabryka nazywa się Zakłady Hutte Werke w Salzgitter, a Bleckenstedt jest częścią Salzgitter. Ówczesna  miejscowość Bleckenstedt  leżała nad kanałem Osnabruck-Hannover łączącym rzekę Elbę, Hamburg z morzem Północnym ale także przez Postdam z Berlinem. Kanał  i zakłady w dniu moich narodzin były piekielnie ostrzeliwane przez wojska alianckie, gdyż właśnie przetaczał się front. Wszyscy znajdowali się w betonowym schronie z wyjątkiem matki, ojca i niemieckiej akuszerki (pomagającej przy porodzie), którzy byli w domu. Bombardowanie trwało nieprzerwanie ponad dwadzieścia godzin, także można powiedzieć, że bombowo i bez komplikacji przyszłam na świat w ciągu niespełna kilku godzin.

Biorąc pod uwagę okoliczności moje życie od urodzenia zapowiadało się ciekawie. Ojciec, warszawianin z krwi i kości, w wieku ukończonych 14 lat a matka, z wsi kieleckiej, w wieku niespełna 16 lat byli wywiezieni do Niemiec na przymusowe roboty – w sumie spędzili w Niemczech każde po 65 miesięcy. Po wojnie nasza rodzina miała papiery wyrobione do Kanady (po zakończeniu wojny ojciec był zatrudniony w Niemczech w UNNRA jako kierowca). Jednak koniec końców postanowili wrócić do Polski, co nastąpiło w roku 1947. Tato pracował jako kierowca w firmie transportowej, matka zajmowała się mną, a następnie bratem Zbyszkiem ur. w  1948 roku. Mieszkaliśmy na Woli na ul. Wolskiej 42 – dziś dom nie istnieje – naprzeciwko zakładów Fotonu, stąd  moje dwie szkoły podstawowe – jedna TPD na Żytniej 40 i druga SP nr 220 przy ulicy Elektoralnej (dziś mieści się tam szkoła dla dzieci specjalnych) po przeprowadzeniu na ul. Świerczewskiego przy obecnym kinie Femina.

I tak mogłaby się ta opowieść snuć poprzez szkoły, które ukończyłam i które chciałam ukończyć, a nie ukończyłam i opowiadałabym tak te moje sześćdziesiąt pięć lat, tylko po co?

Przecież pisanie tego bloga to jest nic innego, jak powracanie do przeszłości, do wspomnień szkolnych, a także do studiów, pracy, to pisanie historii życia oraz opisywanie czasów, w których przyszło nam żyć.

Nasza klasa na wycieczce w Krakowie ja w kurtce zarzuconej na ramionaDlatego to opowiadanie doprowadzę do etapu zakończenia nauki w Liceum im Romualda Traugutta przy ul. Smoczej 6, gdzie zdawałam egzamin maturalny. Wychowawcą naszej klasy był rewelacyjny pedagog Bogumił Pałasz, z wykształcenia historyk, dzięki któremu nasza gromada 32 osób, czyli cała klasa, zdała maturę i wszyscy dostaliśmy się na studia, jak jeden mąż! Mało tego, wszyscy te studia ukończyli. Najwięcej, bo siedem osób ukończyło  Politechnikę Warszawską, trzy Akademie Medyczną, Akademię Sztuk pięknych, pozostali Uniwersytet Warszawski, Wydział Weterynarii SGGW, no i ja jako jedyna Akademię Wychowania Fizycznego jako trener II klasy w judo (czarny pas 3 Dan – Sandan). Mamy kontakt z koleżankami i kolegami z liceum, nawiązaliśmy go dwa lata temu dzięki portalowi Nasza-klasa.pl, a ja byłam moderatorem mojej klasy – mojego rocznika.

Podczas wymiany korespondencji Mirek Markuszewski przesłał nam wycinek z tygodnika Polityka z dnia 1.10.1977 r. z artykułem, który napisał w sprawie idiotycznych przenosin  naszej szkoły ze Smoczej na Miłą. „…Kto tę szkołę przenosił i po jaką cholerę niestety nie pamiętam, ale z daty opublikowania mojego listu wynika, że było to ponad trzydzieści lat  temu i pewnie całe pokolenia, które kończyły szkołę na Miłej nie miały pojęcia, że był kiedyś porządny Traugutt na Smoczej.

A oto treść listu Mirka:

EKSPERYMENTY I EMOCJE

„O roli eksperymentu w szkolnictwie nie trzeba nikogo przekonywać, jednakże stwierdzam z ubolewaniem, że przeszedł bez echa przeprowadzony niedawno eksperyment polegający na zamianie lokali kilku warszawskich szkół. I tak Liceum Plastyczne zostało przeniesione do lokalu liceum Traugutta na Smoczej, a „Traugutt” zajął lokal szkoły na Miłej. Dokąd przeniosła się szkoła z Miłej chwilowo nie wiem, ale wierzę że to nie koniec eksperymentu. Można przecież „Żmichowską” przenieść do „Reytana”, który z powodzeniem może zająć lokal „Batorego”, gdy ten znajdzie miejsce u „Czackiego”. Poza tym, gdyby eksperyment powiódł się w szkolnictwie można spróbować przenieść FSO do huty „Warszawa”, a tę ostatnią wyprowadzić, kto wie, może nawet poza granice Warszawy. Do „Traugutta” na Smoczą lubiłem wpadać, była to moja „kochana stara buda”, w której spędziłem ważny fragment mojego życia i gdzie znałem każdy kąt od piwnicy po strych. Koło szkoły na Miłej przejeżdżałem kilkakrotnie tramwajem, nie jest to jednak moja szkoła i nie ciągnie mnie tam.
Mirosław Markuszewski”.

I jeszcze jedno wspomnienie tego samego autora , pod którym podpisuję się obydwiema rękami:

„…W miarę jak zbliża się termin naszego klasowego spotkania coraz więcej myślę o szkole, o klasie, o nauczycielach. Z perspektywy czasu widzi się wszystko w jaśniejszych barwach, ale zawsze miałem wrażenie, że chodziłem do dobrej szkoły. Dużo zawdzięczam nauczycielom, szczególnie tym, którzy uczyli interesujących mnie przedmiotów, a także naszemu wychowawcy, który w jakimś stopniu ukształtował moje życie. Jednakże najważniejszą rzeczą, z której zdałem sobie sprawę jest to, że po czterdziestu pięciu latach od matury czuję taką samą więź z koleżankami i kolegami z klasy, jak w dniu matury. Musieliśmy być bardzo zgraną i zintegrowaną klasą, jeśli po tylu latach odnosimy się do siebie z taką życzliwością, ciekawością indywidualnych losów i brakiem konfliktów. Zastanawiam się, ile pamiętam i jak postrzegam klasę po tylu latach. Mam pewne wrażenia i spostrzeżenia, którymi chciałbym się podzielić. Ciekaw jestem jak dalece są zgodne lub niezgodne z ówczesną rzeczywistością.

Kiedy przesuwają mi się przed oczami różne obrazy z naszego życia klasowego, to mam wrażenie, że środowisko męskie i żeńskie w klasie było jakby od siebie trochę oddzielone. Dziewczyny były miłe i sympatyczne, ale miały swoje sprawy, trzymały się razem i było mało punktów stycznych między tymi środowiskami, chociaż był wyjątek. Kiedy Jadzia (czyli ja) była z nami w klasie, to miałem wrażenie, jakby wszędzie jej było pełno, jakby zawsze się koło niej coś działo. Zawsze była w centrum, było ją widać i słychać nawet kiedy nie grała na trąbie (grałam na trąbce w zespole jazzowym, dużo i chętnie, szczególnie na różnego rodzaju akademiach, rocznicach z okazji, ku czci, że i ponieważ, a utworem popisowym był Mały Kwiat „Petit fleur”). Na drugim biegunie Iwona – poważna, tajemnicza, nieprzystępna. Z mojego rzędu, pod oknem, Małgosia Bodnar – zawsze z czarującym, ba, zniewalającym uśmiechem, ale rzadko się odzywająca. Podobnie Marysia Tomaszewicz. Druga Małgosia – Kuźniarska – przeciwnie, zawsze ruchliwa, żelazna dyskutantka na wszystkich lekcjach. Basia Zawadzka, cicha, spokojna. Kiedy była pytana przez nauczyciela, robiła zdziwioną minę, jakby mówiła „przecież to wszystko oczywiste”. Ela Janiszewska – nasza klasowa plastyczka i dekoratorka. Żyła we własnym świecie plastyki, w aurze osoby uzdolnionej, szczególnie kiedy wygrała konkurs na plakat związany z rocznicą Powstania Styczniowego. Krysia Brzezińska – zatroskana, zaangażowana, pomocna, zawsze na miejscu, kiedy trzeba było kogoś wspomóc czy pocieszyć. Ewa Siekierska – bardzo rzeczowa i konkretna. Basia Downarowicz – robiła swoje, szkoła była jakby obok niej. Ania Skibniewska – albo się czemuś dziwiła albo coś krytykowała, coś jej w tym szkolnym życiu nie pasowało. Wreszcie klasowe „kumy” – Ala, Wanda, Zocha, Jola, Krysia – zawsze razem, zawsze w swoim towarzystwie, zawsze rozmawiające o swoich sprawach.

Kiedy wspominam kolegów, to jakoś dziwnie układają mi się w głowie trójkami. Pierwsza trójka to klasowi intelektualiści – Andrzej, Krzysztof i Marian. Andrzej, zwany przeze mnie pieszczotliwie Jędrusiem, to wyjątkowa postać. Tęga głowa, ale niespecjalnie tęga postura, stąd te żarty z omijaniem Zielińskiego, żeby czegoś nie połamał. Z drugiej strony zawsze miał swoje odrębne zdanie. Jak wszyscy mówili A, to Jędruś mówił B, ale robił to z takim wdziękiem, że nikomu to nie przeszkadzało. Krzysztof to był taki klasowy sceptyk i racjonalista, u niego wszystko musiało być oparte na rozumie i logice. Dużo nie mówił, ale jak coś powiedział, to od razu sprowadzał dyskusję na ziemię. Pałasz zawsze mówił, że Krzysztof to kandydat na naukowca i sprawdziło się (w roku 2009 został profesorem). Marian to był człowiek renesansowy, znał się chyba na wszystkim. Pasjonat historii, ale równie łatwo mógł też rozprawiać na przykład o fotografii. Zdaje się, że większość zdjęć ze szkoły, które mamy, zawdzięczamy Marianowi. Druga trójka to klasowe „zgrywusy”: Marek Łosakiewicz, Paweł Pałys i Zbyszek Wiśniewski. Mieli poczucie humoru i dużo energii, dzięki czemu w klasie było wesoło i nie można się było nudzić. Z drugiej strony można było odnieść wrażenie, że szkoła im specjalnie nie „leży” i najchętniej chodziliby do niej rzadziej. Spokojni, dobrzy koledzy ze środkowego rzędu to Jurek, Waldek i Kazio, a  przy ścianie Marek Gieruś, Wojtek Jóźwik i Mirek Kucharczyk. Mirek zadziwił wszystkich w maturalnej klasie, kiedy okazało się, że nikt tak nie potrafi tańczyć twista jak on. Trzech kolegów, którzy byli dla mnie trochę tajemniczy to Jarek, Józek i Heniek, jakoś najmniej ich w szkole poznałem. Wreszcie Staś Działa, Zbyszek Kaczmarczyk i Edzio Lilien. Staszek przez trzy lata to był taki Sfinks, robił wrażenie, że musi chodzić do szkoły, więc chodził, ale bez entuzjazmu, dopiero w maturalnej klasie włączył się do dyskusji klasowych i okazało się, że bardzo mądrze mówi. Zbyszek podobnie, z tym, że w maturalnej klasie zainteresował się na poważnie muzyką, co potem zaowocowało graniem w zespole, a dzięki muzyce lepiej się poznaliśmy. Edzio Lilien był jakby trochę zagubiony, wyjątkowo inteligentny, marnował się w szkole, był jakby „oczko wyżej” trochę z innego świata, miał olbrzymią wiedzę, większą niż potrzebna w szkole i ta szkoła go trochę uwierała, jak przyciasny gorset. Miał specyficzne, trochę sarkastyczne poczucie humoru. No i wreszcie ja. Jak siebie widzę? Chyba też byłem spokojny, specjalnie się nie wyróżniałem, poza tym, że grałem na akademiach „ku czci” i  przez to miałem wkład „w budowę”. Działałem w samorządzie, chciałem dobrze, chociaż nie zawsze jest tak, jak się chce. Mam nadzieję, że też jestem postrzegany po latach jako dobry kolega….”.

Takie wspomnienie otrzymałam od Mirka Markuszewskiego – przewodniczącego naszej klasy, którą to funkcję do dziś piastuje. Nawet wtedy, gdy organizujemy swoje półroczne spotkania. Mirek decyduje o wszystkim, po rozpatrzeniu stosownych za i przeciw, my go szanujemy i zawsze podkreślamy, że nikt go z funkcji przewodniczącego dotychczas nie odwołał. W spotkaniach uczestniczy nasz wychowawca Bogumił Pałasz. W tym roku, gdzieś w maju, organizujemy kolejne spotkanie z okazji wiosny. Bo przecież wszyscy maja nadzieję, że wiosna w końcu nadejdzie, no może również nadjechać, ale bez śniegu i mrozu.

I tym optymistycznym akcentem kończę jedno ze wspomnień.

Serdeczności
Wasza Jadwiga

komentarzy 19 do wpisu “Dzisiaj są moje urodziny”

 1. monia

  Kochana Jadwigo,

  Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia, radości życia i kolejnych wspaniałych projektów prywatnych i zawodowych.
  A przede wszystkim żebyś była sobą, bo z tego czerpie wiele osób wokół Ciebie.

  Serdecznie ściskam,

  Monika

 2. Jadwiga

  Monia,
  Serdeczne podziękowania z serca połynące, chyba tak bardzo się nie zmieniłam, skoro dzisiaj rano z życzeniami zadzwoniła do mnie Regina Jarnutowska (ma 82 lata), z która przepracowałam ponad 20 lat w Polskim Związku Badmintona.
  Cieszę się, że jeszcze dzisiaj mogę coś dać ludziom, serce, kawałek siebie oraz dużo poczucia humoru a najwięcej na swój własny temat.

  Uściski

 3. Gisela

  Dear Jadwiga,

  Happy Birthday to you!!
  Best wishes for health and happiness. Enjoy your special day with family and friends.
  May you always have:
  Love to Share,
  Health to Spare
  And Friends that Care.
  Gisela, przez 22 lata była Sekretarzem Generalnym
  Europejskiej Unii Badmintona

 4. Gisela

  Dear Gisela,
  Thank you very much for your nice wishes.
  It was the nicest time in main life when we worked together !
  fo European Badminton Union.
  kind regards
  Jadwiga

 5. Beata

  Jadziu Moja Kochana, to ja będę pierwsza która Ci życzenia złoży, bo dzisiaj, to jak otworzysz jutro rano komputer to je znajdziesz! Zdrowia, zdrowia i miłości, a reszta to szczeniak, sama przyjdzie! Ja się kajam i tłumaczę: przyjechałam, to jak zwykle, odpakowywanie, pranie, prasowanie a do tego główną przyczyna milczenia jest zmiana komputera. Przyszła pora, żeby zmienić na nowy szybszy, ale to pociąga za soba zmianę całego oprogramowania, wpisywanie adresów do emaili bo stary system jest za stary, żeby mozna było przenieść automatycznie, uczenie się programów od nowa, bo oczywiście wszystkie Wordy, photoshopy, Outlooki itp są nowsze, „lepsze” (ha, ha!) i mówiąc szczerze juz zbliżam się do konca tego całego bałaganu, ale jeszcze troszke czasu mi potrzeba. W tym samym czasie wspomagam duchowo przyjaciółkę, która boryka sie z zyciowymi problemami i siedzi na telefonie godzinami, próbuje skończyć następny rozdział książki itp, itd….Tak więc wybacz, ale w przyszłym tygodniu będę wreszcie panią swojego czasu i wtedy dopiero zacznę pisać!!! Jeszcze raz moc pozdrowień przyszło-urodzinowych, Beata i John

 6. Beata

  Beatko,
  Dzięki serdeczne, za życzenia, za Twoją radość, pogodę ducha, za to, że jesteś, i walczysz. Tak trzymaj!
  Jadwiga

 7. Magoda

  Droga Jadwigo!
  Najserdeczniej życzę zdrowia, sił i pogody ducha przez długie lata!
  Pozdrawiam cieplutko!

 8. Jadwiga

  Droga, Kochana Jadwigo,

  Z okazji urodzin życzymy długich lat w szczęściu, zdrowiu i radości!!!!!!!! To niezwykłe, pyszne i pouczające, że możemy dzięki Tobie spoglądać w tak wiele zakamarków życia okiem jadwigi.
  Pomyślności na blogu, w domu i w ogrodzie….
  Iga i Staszek Różalscy

 9. Jadwiga

  Bardzo serdecznie dziękuję, za piękne życzenia,
  mam nadzieję, że nie nudzę tymi swoimi opowiadami życiowymi,
  której życie tylko czasami odbiegało od schematów
  Serdecznośći

 10. Jadwiga

  Magoda,
  Serdeczne dzięki, za to,że odwiedziłaś mnie, za życzenia cieplutkie, za wszystko co robisz dla innych, to bardzo pouczajace !

 11. Aleksandra

  Uwielbiam Panią czytywać, poprostu uwielbiam. Wszystkiego najpiękniejszego na urodziny, pogody w sercu, usmiechu na twarzy i sił na kolejne dni!!

 12. Jadwiga

  Kochana Pani Aleksandro,
  Dziękuję serdecznie za bardzo pokrzepiajace moje serce ciepłe słowa. Całe lata mój ślubny twierdził, że powinnam pisać, a ja jak to baba mająca swój rozum i swoje wiem ! opierałam się temu skutecznie. I w końcu kilka dziewczyn młodych zdolnych, przekonało mnie, i wychodzi z tego to co widać. Cieszę się,że da się to czytać, a Pani to uwielbia, hmmmm.
  Zapraszam do czytania kolejnych wpisów, będą ciekawe, nawet dla mnie po latach okazały się zdumiewające !

  Serdeczności i ukłony
  Jadwiga

 13. Ewa

  Droga Pani Jadwigo,
  choć spóźnione (padł mi komp)to najserdeczniejsze życzenia ode mnie i moich bliskich.
  Uśmiechu co dnia, bliskości kochającej osoby i życzliwości zwykłych prostych ludzi.
  Ściskam urodzinowo.
  Ewa
  p.s.
  dołączam super przepis na szczególne urodziny

  Kulki rafaello
  Te śnieżnobiałe kuleczki są idealne na każdą okazję. Niesamowicie rozpływają się w ustach.
  Składniki
   4 płaty wafli
   20 dag wiórków kokosowych
   30 dag mleka w proszku
   kostka masła
   szklanka cukru
   10 dag migdałów
   pół szklanki wody
  Etapy przygotowania
  W garnku zagotować pół szklanki wody, wsypać cukier i mieszać aż się rozpuści. Następnie wystudzić, wsypać drobno pokruszone wafle, dodać masło, mleko i połowę wiórków kokosowych, wymieszać.
  Na 30 minut wstawić do lodówki. Migdały przelać wrzątkiem, gdy przestygną obierać je ze skórki. Schłodzoną masę wyjąć z lodówki, uformować z niej nieduże kulki. W środek każdej wcisnąć migdał, następnie obtoczyć wszystkie w pozostałych wiórkach kokosowych. Mocno schłodzić.
  Jak zabraknie wiórek można pokruszy pozostałe wafle.
  Smacznego!

 14. Jadwiga

  Ewuniu,
  Dziękuję serdecznie i za życzenia i za przepis na pyszny deser na specjalną okazję.
  Przesyłam cieplutkie pozdrowienia dla Waszej Rodzinki

 15. Halina

  Moja Droga Jubilatko – Spóźnione ale płynące z głębi serca najserdeczniejsze życzenia, życzenia zdrowia na długie, długie lata, pogody ducha i radości z każdej chwili życia oraz wszelkiej pomyślności- Halina /halna

 16. Halina

  Wspomnienia mają w sobie to coś co przybliża ludzi. Lubię je czytać i lubię sama wspominać. Im życie dłuższe tym więcej się do nich wraca. Pozdrawiam przesyłając moc serdeczności halna

 17. Jadwiga

  Kochana Pani Halino-Halna,
  Bardzo Pani serdecznie dziękuję, że zechciała Pani przeczytać to co napisałam w tym o moich urodzinach.
  To nasze życie kręci się jak meandry rzeki, czasami są wylewy a czasami są zakręty.
  Ja serdecznie dziekuję za przemiłe życzenia i mam nadzieję na dalsze wspominki jakie będziemy popełniały ponieważ to jest to co jesteśmy winne naszym rodzinom a pogoda ducha i nauki z tego płynące wzbogacą innych czytających też.
  Gorąco pozdrawiam

  Jadwiga

 18. zośka

  Ależ to się czyta!!! Jeszcze raz sto lat!

 19. Jadwiga

  Zośko,
  jak zwykle jesteś dla mnie i mojej „twórczości” bardzo hojna w ocenie. Serdeczne podziękowania, za wszystko !
  Uściski!

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.