Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

Uczestnicy zakwalifikowani do 2. Etapu:  

 

Nr

  Imię Nazwisko Kraj

1

2

Ms Leonora Armellini Italy

2

3

Ms Yulianna Avdeeva Russia

3

5

Mr Evgeni Bozhanov Bulgaria

4

6

Mr Marek Bracha Poland

5

7

Ms Wai-Ching Rachel Cheung China

6

8

Ms Fei- Fei Dong China

7

9

Mr François Dumont France

8

12

Ms Anna Fedorova Ukraine

9

14

Mr Lukas Geniušas Russia/Lithuania

10

15

Mr Leonard Gilbert Canada

11

16

Mr Jayson Gillham Australia

12

20

Mr Peng Cheng He China

13

22

Ms Ching-Yun Hu Chinese Taipei

14

24

Ms Claire Huangci USA

15

25

Ms Junna Iwasaki Japan

16

29

Ms Airi Katada Japan

17

31

Mr Nikolay Khozyainov Russia

18

32

Mr Da Sol Kim Republic of Korea

19

37

Mr Jacek Kortus Poland

20

38

Mr Marcin Koziak Poland

21

41

Mr Miroslav Kultyshev Russia

22

44

Mr Guillaume Masson France

23

48

Mr Kotaro Nagano Japan

24

52

Ms Yuma Osaki Japan

25

56

Ms Marianna Prjevalskaya Spain

26

57

Mr Ilya Rashkovskiy Russia

27

61

Mr Yury Shadrin Russia

28

65

Ms Rina Sudo Japan

29

66

Mr Hyung-Min Suh Republic of Korea

30

69

Mr Mei-Ting Sun USA

31

68

Ms Jiayi Sun China

32

71

Mr Xin Tong China

33

72

Mr Daniil Trifonov Russia

34

73

Ms Hélene Tysman France

35

74

Mr Andrew Tyson USA

36

75

Ms Irene Veneziano Italy

37

76

Mr Paweł Wakarecy Poland

38

77

Ms Yuri Watanabe Japan

39

79

Mr Ingolf Wunder Austria

 

Powyższą listę znalazłam na stronie internetowej XVI Międzynarodoiwego Konkursu im.Fryderyka Chopina w Warszawie. Na 7 startujacych w konkursie Polaków 4 przeszło do II etapu, zaś najwięcej reprezentantów w II etapie jest z Rosji -7  , Japonii – 6, i  z Chin – 5. Uznaję ten werdykt, gdyż mogę tylko ocenić czy mnie, Jadwidze, występ podobał się czy nie, czy doznałam przeżyć związanych z prezentowaną muzyką. Muszę zawierzyć jury, które zgromadziło tyle sław w swoim gronie, najbardziej ufam przewodniczacemu, panu Andrzejowi Jasińskiemu i pani, która ma temperament i swoje własne zdanie – i dawno temu, na jednym z konkursów, nie zgadzając się z werdyktem jury po prostu wyjechała z Warszawy. Ta pani to Martha Argerich.

Wszystkim uczestnikom życzymy udanych wystepów, które rozpoczną się w dniu 9.10.20210 o godz.9.50 rano.

Wasza Jadwiga

komentarzy 14 do wpisu “Wyniki po I etapie przesłuchań XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina”

 1. Ciotka Pleciuga

  Oczywiście pamiętam, Jadziu, o proteście Pani Marthy Argerich odnoszącego się do werdyktu jury odnośnie Ivo Pogorelicza. Jak sobie przypominam – jury „ukarało” wtedy tego genialnego pianistę za „luźny” styl bycia i „niestosowny” strój. Ciekawa jestem co by zrobiło jury, gdyby na estradzie pojawił się wtedy równie wielce utalentowany pewien artysta z Anglii, mieszkający aktualnie w Krakowie.:)
  Pozdrawiam bardzo serdecznie!

 2. Jadwiga

  Ciotko Pleciugo,
  Tak teraz czasy się zmieniły i inaczej patrzymy na pewne sprawy, choć nie wiem, czy tutaj obchodzi się bez kunktatorstwa tak zupełnie?
  Pozdrawiam serdecznie rownież
  j

 3. Ciotka Pleciuga

  My, Jadziu, faktycznie inaczej patrzymy na pewne sprawy, bo nie można tkwić ciągle w jednym punkcie. Co do kunktatorstwa – zawsze było, jest i będzie. Podobno jest swoisty rodzaj dyplomacji potrzebnej w osiąganiu wyznaczonych celów. 🙂
  Niech Ci słonko, droga Jadziu, świeci pięknie jutro w samo południe. O!
  🙂

 4. Ciotka Pleciuga

  „To” zgubiło mi się po drodze. Zamiast „tego” wyskoczyło słoneczko. Też dobrze.
  🙂
  Pleciuga

 5. Andrzej

  Ty się znasz na koncertowych sprawach, Barnaba jest raczej tępy. Ale lubi słuchać, i wtedy wie,co mu się podoba, a co mniej… Z nutek jeszcze umie narysować klucz wiolinowy… A teraz kibicuje Twojej pasji i pobiera z niej nauki. Pozdrawiam.

 6. Yrsa

  Jadwigo , cieszę się ,że Jacek i Marcin zakwalifikowali się do II etapu . Niestety nie słyszałam większości przesłuchań , jak tylko jestem w domu wchodzę na stronę Narodowego Instytutu F.Chopina i słucham on-line .
  Nie mam wykształcenia muzycznego i słucham tylko to co , wywołuje u mnie pozytywne emocje , płyty z muzyką Chopina i Mozarta mam zawsze w zasięgu ręki , a mp3 zabieram w podróż .
  Wszystkie konkursy to swego rodzaju loteria , czasem wykonawców zawiodą nerwy , mogą mieć słabszy dzień , albo nie trafią w gust jurorów . Pamiętam Ivo Pogorelić , dla mnie grał świetnie , na początku była mała konsternacja , ale świeżość spojrzenia i brawura wykonania przemówiły do mnie , niestety konserwatywni jurorzy zdecydowali inaczej .
  Pozdrawiam Yrsa

 7. Jadwiga

  Ciotko Pleciugo,
  a ja bym chciała aby wygrywał najlepszy tak jak w sporcie, tylko najlepszy się liczy, ale bez pomocy sędziów, i innych osób, wtedy to jest znakomite, ale… zawsze pozostaje jakieś ale…

 8. Jadwiga

  Drogi Barnabo,
  Mój ukochany Chopin był grany przeze mnie jako wprawki na skrzypcach, ale oczywiście to były fanaberie mojego pana nauczyciela, później gdy już nie grałam a miałam kasę na komplet cd kupiłam Zimermana i na swojej aparaturze odgrywam, szczególnie wtedy gdy mam dołki, gdy świat nie jest piękny a ludzie patrzą na siebie wilkiem, a ja lubię wyciszyć się przy dobrej muzyce, kiedyś z winkiem w ręku, teraz herbatką, ba no cóż,ale wtedy czuję się lepsza, dla siebie i dla ludzi, i taka wzmocniona a teraz mogę popatrzeć na młodych i posłuchać ich interpretacji, bo przecież każdy z nich chce nam coś przekazać, coś swojego, coś co go poruszyło, a że przygotowywali się latami to szanując ich pracę słucham i delektuję się muzyką. Pozdrawiam serdecznie, a dalszy ciąg będzie ciekawy bo większa motywacja w konkursie.
  pozdrawiam serdecznie
  j

 9. Jadwiga

  Yrso,
  ja tez się cieszę, że Marcin i Jacek zakwalifikowali się do II etapu, jeden z doświadczeniem, drugi młodziutki i bardzo dynamiczny. Ivo Pogorelic z burzą włosów, żujący gumę można powiedzieć luzak tak byśmy go dzisiaj określili wtedy jawił się jako ekstrawagant i tak go oceniło jury, nie z punktu widzenia innowacji muzycznej, nie z punktu widzenia brawurowego wykonania, tylko zachowania i ubioru, jak gdyby to był konkurs dobrych manier a nie muzyki Chopina. Byłam zbulwersowana bo wtedy on był odkryciem tego konkursu i tak zresztą jest do dzisiaj wielki przegrany został wielkim artystą, szkoda, że jury nie umiało tego dostrzec, a może dotrzegło a zabrakło im odwagi? kto to wie, ale Martha, wielka Martha to zobaczyła i wyjechała. Dlkatego tak bardzo ja lubię i szanuję.
  Pozdrawiam serdecznie
  j

 10. Ciotka Pleciuga

  Jadziu droga! Trudno się z Tobą nie zgodzić Ja bym także wolała by wygrywał (także w sporcie) najlepszy z najlepszych. Dlatego właśnie nie przepadam za dyscyplinami sportowymi, w których to właśnie sędziowie mają najwięcej do powiedzenia. Jak wiesz – sportowi poświęciłam kilkanaście lat mojego życia i widziałam nie jedno.
  Pozdrawiam nockowo.
  🙂

 11. Aldona Kraus

  Kochana Jadwigo !
  Nie do opisania dni. Króluje muzyka Fryderyka Chopina, i Oni jakże cudownie młodzi i już tak bardzo Jej oddani, i Oni – Wielcy Wykonawcy, dla których tylko z pozoru ta muzyka jest bez tajemnic, zakochani bez reszty w tym, co pozostawił światu Fryderyk. Dlatego wczoraj , w dniu bez przesłuchań, dniu prawdziwie słonecznej, polskiej jesieni nie mogłam sobie bez tej muzyki i bez nich znaleźć miejsca. Jak to cudownie muc słuchać sercem, bo tak odbieram te , etiudy scerca, nokturny, fantazje, barkarole . Serce bije zasłuchane, wypoczywa. Zatrzymałam się w codziennym pędzie, w powodzi tego, co nas zalewa. Wykradam mej codzienności, tak wykradam tyle ile się da i słucham. Jeszcze tylko by lepiej słyszeć, chcę zamknąć oczy , ale to mi się nie udaje, bo muszę, muszę widzieć to całe Boskie Misterium .
  Podziwiam ich wszystkich. Gratuluję tym, którzy przeszli do II etapu Niech zwycięży najlepszy !oczy mi się spociły,a serce waliło mi gdy grali Marcin i Nikolay
  Aldona

  Dziękuję TVP Kultura i Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina, i internetowi za wspaniały przekaz ak

 12. Jadwiga

  Aldono,
  Ciotko Pleciugo,
  jakie to szczęście, że możemy słuchać no i ogladać ten wspaniały Konkurs, wtedy wiemy, ze żyjemy pełnią życia, bo jest to coś na miarę wielkich wzruszeń,
  pozdrawiam życze miłego słuchania koncertów nad koncertami
  j

 13. Jakub

  Och Pani Jadwisiu i Ciociu Pleciugo!!!

  Podziw mój miary nie ma nad Waszym egzystencjalno-muzycznym podziwem dla Szopena,bądź Chopina.Jestem zachwycony.
  Pozdrawiam Obie Panie w tej kontemplacji.Jakub

 14. Jadwiga

  Panie Jakubie,
  bardzo ale to bardzo dziękuję za tak miłe słowa, których dzisiaj tak bardzo mi potrzeba…
  pozdrawiam serdeczne i jeszcze raz dziękuję
  j

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.