Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

List od Aldony

Autor: Jadwiga. 8 komentarzy.

Rodopis Szalewiczów autor Andrzej Szalewicz

Zacytuję Państwu list, który przesłała mi Aldona Kraus.

Dziękuję Aldono,
Twoja Jawdwiga

Jestem pod wielkim wrażeniem napisanego przez Andrzeja Rodopisu Szalewiczów.  Dzieje tego  pięćsetletniego rodu znalazłam wczoraj pod swoją choinką.  Niespodzianka była zupełna. O istnieniu tej książki, wydanej przed rokiem, nic a nic  nie wiedziałam. Boże Narodzenie mamy już za sobą. Popatrz, jest niedziela 17 stycznia  2010 roku. Rano byliśmy w Kościele Środowisk Twórczych na Mszy Świętej za Ks. Jana Twardowskiego,w wigilię czwartej rocznicy Jego śmierci. Potem, niestety jeszcze w jednym kapciu, a w drugim bucie  – czyli ja, tak po twardowsku Ostry Dyżur Poetycki w Teatrze Narodowym. Uczta dla ducha. Na niej dużo Herberta i Twardowskiego, Szymborskiej i cudowne pogody, pogody,  pogody Iwaszkiewicza oraz same aktorskie tuzy.

Późnym popołudniem bal Gabrysi i Stasia w Domu Kultury w Wesołej. O tańcach w moim wykonaniu nie było mowy, choć chciałaby dusza do raju (inne babcie tańczyły). Ja byłam fotoreporterem.

Wieczorem okulistyczna robota, z zadrapanym okiem sąsiada – czyli  tak, jak powinno być i TAKI  PREZENT, i to, wszystko – 17 stycznia. Znamienna data – dziś  i wczoraj. Radości dzisiejsze  i  zamyślenie  nad tamtym 17 stycznia 1945 roku, o którym zawsze myśli się ze smutkiem.

„Wyzwolenie” Warszawy. Lata całe przypominane jako wyzwolenie,  a nie początek  kolejnej okupacji. Wtedy był tak samo jak dziś, i śnieg, i mróz. W ostrzelanym Aninie na długo przed 17 stycznia  stacjonowały radzieckie wojska, które weszły najpierw do  lewobrzeżnej  Warszawy niszczonej przez uciekających Niemców. Warszawa  prawobrzeżna,  po Powstaniu zrównana z ziemią,  nie istniała. Były groby i ruiny.

Ja miałam wtedy zaledwie siedemdziesiąt jeden dni, a mateńka moja, warszawianka z dziada – pradziada, za kilka dni, po tym niby wyzwoleniu, zostawiając mnie w Konstancinie pod opieką cioci Heli – szarytki (mogła to zrobić, bo po okrutnych przeżyciach nie miała pokarmu i karmiono mnie marchwianką), dążyła  czym się dało i dojechała do Ruin Miasta. Przeszła piechotą po zamarzniętej Wiśle na Gocław, na Murmańską, do naszego domu. Stał, nawet nie tak bardzo  poraniony kulami. Stacjonował w nim radziecki lekarz. I mieszkało wojsko. Nie znalazła  nigdzie żadnej wieści ani od matki, ani od męża, ani od reszty rodziny, jedynie zawiadomiła sąsiadów, że żyjemy. Jak opowiadała: Groza  i ból opanowały moje serce. Do domu szłam zastygła niczym Niobe, patrząc na to, co zostało z Ukochanego Miasta. Powrót do Konstancina był jeszcze straszniejszy. Ja,  która zawsze kamieniałam w chwilach złych, teraz płakałam bez przerwy. Płacz osłabiał mnie tak strasznie, odbierał chęć do życia, a trzeba było żyć. Czekałaś taka maleńka, czekał Rysio, mój osiemnaście lat młodszy ode mnie  brat, ukochana praca lekarza i mimo łez –  nadzieja, że rodzina odnajdzie się i Warszawa powstanie z ruin…

Boże! Jak mateńka, tak zawsze delikatna szła przez ruiny i po lodzie Wisły?  

Jadziu! Bardzo cieszę się tym prezentem,  który smakowałam pół nocy. Zapoznałam się zaledwie ze wstępem, obejrzałam wszystkie zdjęcia i oczywiście przeczytałam o jednym z czterech braci  – Stanisławie, synu Adolfa Szalewicza  z IX pokolenia  rodu, zamordowanym  w masakrze wawerskiej.

Za podarek serdecznie  dziękuję. Będę smakować go z radością długo, długo.

Twoje żeberka znalezione obok ksiązki pod choinką posmakujemy z Rodziną dopiero dziś. Chcieliśmy z Serżem zjeść je już nocą, ale wizja obrażonej o to reszty rodziny nakazała nocny post w karnawale.

Całusy dla Ciebie i Andrzeja,
Aldona

komentarzy 8 do wpisu “List od Aldony”

 1. Jadwiga

  Aldonko,
  Bardzo się cieszę, że książka mojego ukochanego męża Andrzeja zrobiła na Tobie takie wrażenie.
  Dodaj do niej 14 lat Jego pracy, setki dokumentów zebranych z archiwów, nie tylko Akt Dawnych, ale parafialnych, diecezjalnych, archiwów z Grodna, Wilna, Moskwy, St Petersburga. Do tego cały rzodział dotyczący badań genentycznych jakie wykonał Andrzej i niektórzy MĘSCY POTOMKOWIE Szalewiczów. Ogrom pracy.
  Jestem wdzięczna za tak miłe przyjęcie Jego wieloletniej ciężkiej pracy.
  Dla mnie ta historia ma jeszcze inny wymiar, poznawanie własnych korzeni, historii rodzin to poznawanie również historii państwa polskiego, mojej ukochanej Polski.

  Życzę miłej lektury!

 2. zośka

  Wpis? Robi wrażenie zresztą jak wszystko inne w tym pięknym blogu.

 3. zośka

  Wpis? Robi ogromne wrażenie , zresztą jak wszystko na tym pięknym blogu.

 4. Jadwiga

  Zośko Kochana,
  Poskarżyłaś się na swojego doła, ale nie tylko Ty miewasz swoje dobre i niedobre dni, ja tez, tylko ja nie mogę trwać zbyt długo w niebycie, bo życie mnie gna, i troska o najbliższych podaje mi siły do walki.

  Walcz, proszę, trwaj, bo wszystko mija i niedobre chwile, szybciej niż nam się zdaje.

  Całuję i ściskam jak córkę

 5. zośka

  Co ja tu wejdę to z podziwu wyjść nie mogę. I mogłabym te Twoje wpisy czytać i czytać i czytać. A książkę sobie kupię:)

 6. Jadwiga

  Kochana Zośko,
  Twoje wpisy są dla mnie jak miód na moje serce drżące i niewiarygodnie drgające rozdygotaniem wewnętrznym z niepokoju jakie sa, czy takie być powinny, czy to będzie interesujące.
  Siedzę i kreślę te swoje opowiastki i czekam na wszystkie komentarze jak na jaki wyrok, i gdy on przychodzi, to radość wielka.
  A więc pisz do mnie bo bez Twoich wpisów bloga nie będzie.
  Myślisz, że to na ksiązkę idzie ?

  Całusy

 7. zośka

  idzie:)

 8. Jadwiga

  Oj, Zośko,
  Hmmmmmm

  ale mam za swoje, no to do roboty i szukania wydawcy, !

  Same najlepsze serdeczności

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.