Subskrybuj kanał RSS bloga Okiem Jadwigi Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Okiem Jadwigi

GodłoTo największa tragedia w historii Polski. Prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z 95 osobami zginęli w katastrofie samolotu Tupolew 154M. Na pokładzie były najważniejsze osoby w państwie. Do katastrofy doszło o godzinie o 8.56 czasu polskiego na lotnisku wojskowym w Smoleńsku.(podano za PAP)

Lech Kaczyński i najważniejsze osoby w państwie nie żyją

Lech Kaczyński, fot. AFP

Maria_Kaczynska_(official_portrait)Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób w państwie zginęło w sobotę w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym lecieli na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział dziennikarzom, że na pokładzie prezydenckiego samolotu, który rozbił się w sobotę w Smoleńsku, znajdowało się najprawdopodobniej 88 osób. Miało być ich 89, ale jedna nie stawiła się na lotnisku przed odlotem. – W chwili obecnej możemy założyć, że niestety wszystkie 88 osób, które znajdowały się na pokładzie w momencie wypadku, zginęły – powiedział Piotr Paszkowski przed południem.

Biuro informacji Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji, poinformowało, że w katastrofie polskiego prezydenckiego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób – podała agencja RIA Novosti. Zwiększona liczba to członkowie załogi i ochrony.

Na liście osób lecących z prezydentem do Katynia byli m.in.: były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, prezydenccy ministrowie – Władysław Stasiak, Paweł Wypych i Mariusz Handzlik, szef BBN Aleksander Szczygło, wiceministrowie: spraw zagranicznych – Andrzej Kremer, obrony – Stanisław Komorowski i kultury – Tomasz Merta, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, prezes NBP Sławomir Skrzypek, prezes IPN Janusz Kurtyka.
Samolotem lecieli też posłowie – Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Grzegorz Dolniak, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann, Joanna Szymanek – Deresz, Izabela Jaruga – Nowacka, Grażyna Gęsicka, Wiesław Woda, Edward Wojtas, Sebastian Karpiniuk, Leszek Deptuła, Aleksandra Natalii – Świat oraz senatorzy Janina Fetlińska i Stanisław Zając.

Samolotem leciał  Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Pan Piotr NUROWSKI

Marszałek sejmu Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę  narodową.

 

Cześć ich Pamięci!

 

komentarzy 20 do wpisu “Największa tragedia w dziejach Polski”

 1. Jola

  Jadziu trudno o komentarz,bo żadne słowa nie oddadzą tego co w tej chwili czuje większość Polaków a właściwie wszyscy.To co Nas cechuje w podtekście Cały Naród, to to ,ze w chwilach tragedii jednoczymy się i jesteśmy naprawdę solidarni.Tylko na jak długo.Moim komentarzem będzie podziękowanie,że Ty w blogu umiesciłaś tak szybko Najważniejszą dla Nas choć tragiczną Wiadomość i za to jeszcze raz dzięki.

 2. Jadwiga

  Jolu,
  dzisaj jak wszyscy Polacy przeżyłam szok gdy córka zadzwoniła z zapytaniem czy ogladam tv, nie, akurat w sobotę szykowałam się aby wyjechać do sklepu. Tak, to był szok, łzy same płynęły, tyle osób, tyle osób tak ważnych dla Polski!
  Nasz Prezydent, Pierwsza Dama, która zdobyła zaufanie Polaków, i którą Polacy polubili i wśród tych ludzi Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego od nas ze sportu. Nie mogłam w to uwierzyć.
  Chcę wierzyć, że ta tragedia, największa tragedia w dziejach Polski pomoże nam pozostać razem, ponad podziałami. Życie jest tak kruche i ulotne.

 3. Tomek

  Ja nie mam słów.

  I nie będę miał.

 4. Jadwiga

  Tomku,
  Jaki ból, nie mogę się pozbierać, przez cały dzień.

 5. Kasia

  Cały czas nie mogę uwierzyć [*] [*] [*] Bardzo ceniłam Panią Jarugę-Nowacką.

 6. Jolanta

  Okropna tragedia, trudno zebrac mysli, nadal trudno w to uwierzyc.

 7. Jadwiga

  Kasiu,
  Pani Izabela Jaruga Nowacka, często spotykałyśmy się, bardzo często tak po prostu jak to kobiety u fryzjera, ciepła, mądra inteligentna kobieta. Patrzyłam na nią, gdy wchodziły do fryzjera inne panie i dostrzegały ją, a ona każdą obdarzała ciepłym uśmiechem, taka normalna i serdeczna.

 8. Jadwiga

  Jolanto,
  Nie mogłam w to uwierzyć wczoraj, nie mogę w tę tragedię ludzką uwierzyć i dzisiaj. Nasze życie takie kruche, takie ulotne a my? czy w koncu zrozumiemy, że dobroć nam jest potrzebna, wyrozumiałość i pokora w życiu? Nam wszystkim !

 9. Beata

  Wszystko już prawie zostało powiedziane, ja tylko chciałam podkreślić, że Polska straciła nie jednego, ale dwóch prezydentów.

 10. Jadwiga

  Beato,
  Tak masz rację, Pan Prezydent Kaczorowski, prezydent na uchodźstwie, tyle lat przeżył i teraz…

 11. Jadwiga

  Beata,
  Pan Prezydent Kaczorowski będzie pochowany w swiątyni Opatrzności Bożej, wiadomość z ostatniej chwili.

 12. Jadwiga

  Wspominam bardzo ciepło Izabelę Jarugę Nowacką, ciepłą osobę, która z każdym rozmawiała jak z człowiekiem. Skromna osoba, bardzo wyrazista postać w polityce, ceną tej wyrazistości jest posiadanie wielu wrogów, ona też miała, może dlatego, że była taka ładna i taka elegancka.

 13. Beata

  Nie znam nikogo z ofiar (i może dobrze) ale szkoda każdego człowieka i ich rodzin. Z tragedii niestety zrobił się cyrk -Kaczyński na Wawelu to jest po prostu zgroza.

 14. wibo

  W tak poważnych i dramatycznych okolicznościach spory powinny zamilknąć ale niestety ludzie mają swoje opinie z którymi nader szybko się śpieszą-pozwólmy najpierw dokończyć żałobę i pogrzeb a wtedy można polemizować-pozdrawiam.

 15. Jadwiga

  Beato,
  wiele osób ma różne zdania na ten temat, postanowiłam zatem napisać mój punkt widzenia na sprawe pochówku pary Prezydenckiej, może to coś wyjaśni, może spojrzenie osoby niezwiązanej zupełnie z PIS, nie będącej fanatycznym wyznawcą religii katolickiej ale spojrzenie jednej z wielu, zyjącej tu i teraz pomoże choć trochę zrozumieć może nawet trochę pochopnie podjętej decyzji. Dla mnie Katedra w Warszawie byłaby najbardziej odpowiednia, ale skoro jest taka decyzja umiem ją obronić i wyjaśnić, szkoda ,że Kardynał Dziwisz tego nie potrafił zrobić w sposób rzeczowy i przekonujący, tylko przerzuca się słowami kto był wnioskodawcą, kto zdecydował, czasami mi się wydaje, że pewnie sam Pan Bóg. Dlatego w krótkim czasie przedstawię mój punkt widzenia
  Pozdrawiam

 16. Beata

  Wiem, że jest dużo osób przeciw ale również sporo za. Ja nie twierdzę, że ja mam rację, bo każdy ma rację. Mój punkt widzenia i motywację są proste, niemniej z przyjemnością posłucham Twoich. Fakt, był prezydentem i zginął tragicznie, ale na pewno nie był „bochaterem”, „męczennikiem”, nie zginął „dla Polski” chociaż zginął na stanowisku pracy; nie był też wyjątkowo dobrym prezydentem. Wawel to jest najwyższe wyróżnienie, miejsce królów i osób wybitnych. On nie był wybitny. Z samego powodu że ktoś zginął tragicznie w czasie pełnienia obowiązków zawodowych, nie staje się samoczynnie kimś wspaniałym. Skoro dla Prezydenta Kaczorowskiego Świątynia jest dobra, to i dla Kaczyńskiego powinna wystarczyć albo miejsce w Alei Zasłużonych. Ja tylko nie moge rozumieć kto zadecydował o pochówku, bo Dziwisz mówi, że to nie on, rodzina mówi,że to nie oni, więc kto? Nie ma odważnego do przyznania się?

 17. margetach

  Wydarzenie z 10 kwietnia jest wielką tragedią dla całego narodu a szczególnie dla dotkniętych nią rodzin . Decyzja pochówku została podjęta i uszanujmy to. Nie powinna nas Polaków poróżnić . Bądżmy ponad to , ponad podziały . Cały świat na nas patrzy ! Czy Polacy potrafią się tylko kłócić , protestować i zachowywać jak nieznośne dzieciaki .
  Żal mi córki Marty , groby rodziców tak daleko , może chciałaby częściej pomodlić się , odwiedzć ich , porozmawiać … ( wiem jak ja to odczuwałam po śmierci moich rodziców ).
  1 Listopada Wawel jest zamknięty , w przyszłości nie będzie mogła w tym dniu położyć kwiatów , zaświecić znicza , pomodlić się…
  NIE ZAKŁÓCAJMY ŻAŁOBY !

 18. Beata

  Nie bardzo rozumiem jak ja „mogę Polaków poróżnić”? Mnie też żal tych co pozostali, co nie znaczy, że muszę akceptować na ślepo wszelkie decyzje. Każdy ma prawo do dyskutowania i wypowiadania się na tematy dla nas ważne i podjęte, jak widać, przez NIEWIADOMO KOGO. Na tym polega demokracja. Protesty nie powinny być porównywane do zachowania nieznośnych dzieci, demonstrują one głębokie niezadowolenie społeczeństwa i całe szczęście że możemy demonstrować po tylu latach, kiedy tego prawa nie mieliśmy. Ja jako obywatelka chcę i mam prawo wiedzieć kto i dlaczego taką decyzję podjął i nie ma to nic wspólnego z zakłócaniem żałoby.

 19. margetach

  Beato !Nie mówię tego osobiście do Ciebie ,jeśli tak to odebrałaś . Owszem dyskusje i protesty są potrzebne by zwrócić uwagę na dany problem .
  Nie mniej jednak nie chciałabym by ta smutna uroczystość była zakłócona.

 20. Jadwiga

  Właśnie dlatego postanowiłam w niedzielę dać wpis na temat pochówku Pary Prezydenckiej, dzisiaj nie mogę wolę zadumę.

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.